Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Země G20 se shodly na deklaraci o válce na Ukrajině

Na summitu největších ekonomik světa skupiny G20 byla vydána deklarace, která se věnuje i válce na Ukrajině. Pro západní země je to úspěch, jelikož čekaly neshody s Ruskem. Kyjev však deklaraci kritizuje. Dále se lídři zemí shodli na přizvání Africké unie do G20 nebo řešili otázku klimatu.

Lídři zemí G20 vydali na víkendovém summitu v Dillí závěrečnou deklaraci, včetně pasáže, která se týká války na Ukrajině. Jednání vedl indický premiér Naréndra Módí, dalšími zúčastněnými byl americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak, japonský premiér Fumio Kišida nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Chyběli však představitelé zemí, které mají postoj k válce odlišný, a to ruský prezident Vladimir Putin, kterého zastoupil ministr zahraničí Sergej Lavrov a čínský prezident Si Ťin-pching, místo něhož přijel premiér Li Čchiang.

Co přinesl G20 summit na Bali?

@_kajina

Spornou pasáží celé deklarace byla právě ta o geopolitické situaci na Ukrajině, nakonec však odpovídá požadavkům západních zemí i Ruska. Podle hostitelské země došli na jednání ke „stoprocentnímu konsensu“.

Oproti deklaraci z minulého roku však došlo k znatelnému změkčení jazyka v souvislosti s Ruskem a jeho rolí ve válce na Ukrajině. Veškeré odkazy na Rusko ve válce na Ukrajině, tedy i na ruskou agresi nebo stažení ruských vojsk z války, které v loňském prohlášení ze summitu G20 na Bali byly, jsou nyní odstraněny.

I přes spokojenost západních států je proto pro Kyjev výsledek příliš slabý. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko uvedl na svém Facebooku, že státy nemají být na co pyšné.

Dalšími kroky, které skupiny na summitu učinily, bylo přidání Africké unie jako stálého člena G20. Dokument také vyzval k bezpečnému toku obilí, potravin a hnojiv z Ukrajiny i Ruska, proto oba státy společně s Tureckem budou pokračovat v jednání o dohodě o obilí.

Došlo také ke shodě na regulaci kryptoměn a někteří z lídrů hovořili o důležitosti řešení klimatické změny. Podle brazilského prezidenta Luly je proti těmto změnám potřeba bojovat, jako příklad uvedl nedávné povodně v Brazílii, během kterých zemřelo 46 lidí.

Evropská unie se Spojenými státy a dalšími partnery představili projekt, který by pomocí železniční a lodní dopravy mohl lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Lídři společně také v neděli navštívili památník Mahátmy Gándího.

Indie na konci celého summitu předala předsednictví skupiny G20 Brazílii, která bude summit hostit příští rok.

Zdroj: ČTK, Reuters, The Guardian, Financial Times

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.