Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co přinesl G20 summit na Bali?

Dvoudenní summit G20 se tentokrát odehrával na Bali. Řešila se především ruská agrese na Ukrajině. Co dalšího summit přinesl?

  • Vůdci zemí skupiny G20 dnes na summitu na indonéském ostrově Bali ve svých proslovech vyzývali k ukončení války na Ukrajině. Prostřednictvím videa se účastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zopakoval, že podmínkou pro ukončení války je úplné stažení ruských vojáků a plné obnovení kontroly Kyjeva nad ukrajinským územím.
  • Rusko místo prezidenta Putina vyslalo šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. Ten byl dle tamních médií krátce po příjezdu převezen do nemocnice, později se však zasedání zúčastnil. Lavrov na summitu Ukrajinu obvinil, že řešení konfliktu protahuje a stanovuje nerealistické podmínky pro mírová jednání. Ze schůzky odjel před jejím oficiálním závěrem.
  • Šéf ruské diplomacie také uvedl, že Kyjev odmítá mírová jednání. Poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak mu ale vzkázal, že je to Rusko, kdo napadl Ukrajinu, a že kvůli jeho „neochotě přestat zabíjet tato válka stále pokračuje“.
  • Svou premiéru na setkání zemí G20 měl nový britský premiér Rishi Sunak. Ten nešetřil kritikou a řekl, že Putin měl být připraven se na summitu postavit světovým lídrům. „Možná kdyby to udělal, mohli bychom se pustit do řešení věcí,“ uvedl. Nešetřil ani země, které zůstaly v konfliktu neutrální, včetně Číny a Indie.
  • Sunak své vystoupení využil také k výzvě k ukončení obilné krize. Za nepřijatelnou označil skutečnost, že Rusko z potravin a energií činí zbraň, přestože dvě třetiny ukrajinského obilí směřují do rozvojových zemí.
  • Německý kancléř Olaf Scholz ve své řeči uvedl, že konec ruské války na Ukrajině by byl nejlepší způsob, jak oživit globální ekonomiky. Zdůraznil, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho stoupenci nesou plnou odpovědnost za obrovské ekonomické a sociální důsledky války, a varoval Rusko před použitím jaderných zbraní.
  • Ačkoliv válka na Ukrajině nebyla na oficiálním programu vrcholné schůzky, jasně dominovala zasedání i bilaterálním setkáním. Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching vyzvali po dnešním dvoustranném jednání k respektování územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. Podobnou výzvu zveřejnili i čínský a americký prezident po svém pondělním jednání.
  • Tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi šéf Bílého domu Joe Biden poděkoval za jeho snahy o obnovu dohod o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Obilné dohody vyprší koncem tohoto týdne a vyjednává se o jejich prodloužení.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.