Believe it or not, od 29. září do 25. listopadu nás budou obíhat hned dva měsíce. Odkud se ten druhý vzal?
K Zemi se na dalších pár týdnů přiblíží asteroid 2024 PT5 přezdívaný také mini měsíc. NASA ho objevila 7. srpna a podle ní pochází z asteroidového pásu Arjuna, kam se nejspíš vrátí po tom, co opustí zemskou oběžnou dráhu.
2024 PT5 není jediný objekt, který se k nám přibližuje, vesmírem se pohybují miliardy objektů a okolí naší planety je poměrně busy. Asteroidy nás většinou úplně minou nebo shoří v atmosféře, občas se ale stane, že tzv. NEOs (Near-Earth Objects) cestují dostatečně blízko k Zemi a dostatečně pomalu, aby je naše gravitace přitáhla do oběžné dráhy. V ní zpravidla dlouho nezůstanou, i když některým trvá delší dobu, než znovu „odletí“.
2024 PT5 je temporary captured flyby, což znamená, že Zemi neoběhne kompletně, narozdíl od temporary captured orbiters, které Zemi oběhnou jednou nebo víckrát. 2024 PT5 se ale další dva měsíce bude pohybovat výhradně na zemské oběžné dráze, což z něj teoreticky dělá měsíc.
Země ale podobných „měsíců“ může mít a měla několik. Funkci mini-moons může plnit jakýkoliv vesmírný objekt, nejenom asteroidy. Vědci a vědkyně si je někdy dokonce spletou s vesmírným odpadem. Yes, teoreticky i plastová lahev vypuštěná do vesmíru by mohla být mini měsíc.
Kromě 2024 TP5 lidé zaznamenali podobné mini moon events i v letech 1981, 1991 nebo 2022. Ty dlouhodobější (temporary captured orbiters) Země zachytila jenom dvakrát (as far as we know), a to v roce 2006 a 2020. S největší pravděpodobností jich ale bylo mnohem víc.
Bohužel ne. 2024 PT5 má jenom 10 metrů v průměru, zatímco náš měsíc má 3,5 tisíce kilometru. Neuvidíš ho ani pomocí amatérského teleskopu nebo dalekohledu, je na to potřeba profesionální vybavení.
Po dvou měsících nás 2024 PT5 opustí. Vrátit by se ale měl znovu v roce 2055.