Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zákaz potratů nebo nemanželského sexu. V Indonésii schválili nový trestní zákoník, týkat se bude obyvatel i turistů

Až jeden rok vězení za nemanželský sex v Indonésii. To je jedna z mnoha novinek, kterou dnes odsouhlasili indonéští zákonodárci v rámci novely trestního zákoníku. Trestat se má i šíření informací o antikoncepci nebo šíření komunistických myšlenek.

Indonéský parlament schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Ještě šílenější je fakt, že se zákon bude vztahovat jak na Indonésany, tak i na cizince. Pokud tedy plánuješ romantickou dovču u moře se svou drahou polovičkou, ale zatím nejste svoji, bude lepší se Indonésii vyhnout. Anebo nemít sex.

SPOTLIGHT: Indonésie se chystá přijmout nový trestní zákoník, který zakazuje sex mimo manželství

@eevelka

Novela počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Místopředseda profesního sdružení Maulana Yusran označil zákon za „zcela kontraproduktivní“. Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex. To se má však brzo změnit.

Podle představitele ministerstva spravedlnosti Alberta Ariese tresty za nemanželský sex a soužití mají ochránit instituci manželství. A jak se bude porušení takového zákonu prokazovat? Oznámit nemanželský sex či nevěru bude moct jen omezený okruh lidí, a to rodiče, děti či manželé těch, kteří se dopustili daných činů.

Potraty znásilněných Ukrajinek: Zákaz v Polsku a přísná novela zákona na Slovensku

@_kajina

Je toho ale mnohem víc. Novela trestního zákoníků plánuje trestat rouhání, šíření informací o antikoncepci či urážky hlavy státu a viceprezidenta. Za šíření komunistických myšlenek budou hrozit až čtyři roky vězení. Tresty budou i nadále hrozit za potraty.

Novelu musí ještě podepsat prezident. Vzhledem k rozsáhlým změnám pak bude zákoník vstupovat v platnost postupně tři roky.

Nový trestní zákoník kritizuje i lidskoprávní organizaci Human Rights Watch. Podle ní trestání kritiky ústavních činitelů odporuje mezinárodnímu právu. Vláda uvedla, že objasní, co bude považováno za urážku trestanou zákonem a kritiku, za kterou nebude hrozit postih.

Návrh zákona ukazuje, že zahraniční akademici mají pravdu, že naše demokracie je nepochybně v úpadku.
Šéf indonéské pobočky organizace Amnesty International Usman Hamid

Proti schválení zákona v Jakartě demonstrovala stovka lidí. Desítky nevládních organizací označily ve společném textu změnu zákoníku za protidemokratickou. Ochránci lidských práv se mimo jiné obávají dopadu nové normy na sexuální menšiny, jelikož Indonésie nepovoluje stejnopohlavní manželství.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.