Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Indonésie se chystá přijmout nový trestní zákoník, který zakazuje sex mimo manželství

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 6. prosince

Name day: Mikuláš

History: 6. prosince 1922 došlo na základě anglo-irské dohody k vyhlášení Irského svobodného státu.

Situace na Ukrajině

  • Rusko včera kolem poledne zaútočilo na Ukrajinu novou vlnou vzdušných útoků. V Záporožské oblasti v jižní části země si raketové údery vyžádaly životy nejméně dvou lidí a dalším přivodily zranění, informoval na sociální síti Telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.
  • V zemích Evropské unie včera začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Unie společně se skupinou hospodářsky vyspělých zemí G7 paralelně zavedla cenový strop 60 dolarů (zhruba 1390 Kč) za barel ruské ropy přepravované do dalších států.

České korunovační klenoty budou v lednu vystaveny v katedrále sv. Víta

České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně prohlédnout v příčné lodi svatovítské katedrály, řekl včera novinářům vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Na stejném místě byly naposledy vystaveny v roce 1955. Zároveň bude ve svatováclavské kapli katedrály vystavena i lebka sv. Václava.

Klenoty budou vyjmuty z Korunní komory 16. ledna a vrátí se do ní o týden později. V komoře se budou v mezičase dělat restaurátorské práce. Klenoty budou vystaveny u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky, využita bude původní vitrína Josefa Gočára.

Putin podle ruských médií přijel na kontrolu Kerčského mostu

Ruský prezident Vladimir Putin včera přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem nelegálně anektovaný ukrajinský poloostrov Krym s ruskou pevninou. Stavbu před bezmála dvěma měsíci poškodil mohutný výbuch, který Moskva dává za vinu ukrajinským tajným službám. Putin přes most přejel v osobním voze, ruské úřady předtím informovaly o obnovení části poškozené vozovky.

Na videu zveřejněném ruskými médii je Putin za volantem osobního automobilu, kde ho z místa spolujezdce o stavu mostu informuje ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Ze záběrů není přímo jasné, kudy auto jede. Podle agentury TASS ruský prezident při návštěvě hovořil i s opraváři a vládním činitelem zodpovědným za opravu.

Indonésie se chystá přijmout nový trestní zákoník, který zakazuje sex mimo manželství

Indonésie by měla v úterý schválit rozsáhlé změny svého trestního zákoníku, jak potvrdili vysocí představitelé, které podle kritiků mohou omezit svobody v této jihovýchodní asijské zemi.

Mezi nejkontroverznější změny zákoníku patří články, které by trestaly sex mimo manželství až jedním rokem vězení nebo zakazovaly soužití nesezdaných párů. Mimo zákon bude také postavena urážka prezidenta a šíření názorů odporujících sekulární národní ideologii známé jako Pancasila. Podle právních expertů a skupin občanské společnosti jsou tyto změny v trestním zákoníku „obrovskou komplikací“ pro třetí největší demokracii na světě.

Zdroj: ČTK, Reuters

Tweet of the day