Pokud chceš ještě teď nebo příští zimu utéct od chladného počasí, Thajsko je tvůj best friend a dá se udělat velmi budget friendly.
Thajsko má dvě roční období, takže ideální čas tam vyrazit je během jejich suché a chladné sezóny. Neboj, chladno znamená v Thajsku průměrné teploty mezi 25 až 32 stupni Celsia.
Celkově platí, že hlavní turistická sezóna je v Thajsku mezi listopadem a dubnem s některými odchylkami. V severním Thajsku si rozmysli návštěvu v březnu a dubnu, protože tu pálí farmáři*farmářky ve velkém svá pole, což výrazně snižuje kvalitu vzduchu. Ostrovy okolo pobřeží Thajského zálivu jako Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao je ideální navštívit mezi lednem a dubnem, protože v prosinci tu ještě často prší.
Do Thajska určitě nejezdi v dubnu a květnu, kdy se teploty šplhají přes 35 stupňů Celsia, a pak od června do října, kdy je dešťová sezóna, monzuny a časté záplavy.
Z Prahy nic přímého do Thajska nelétá, takže velmi pravděpodobně budeš muset letět s přestupem na Blízkém východě. Nejčastěji v Dubaji nebo Istanbulu podle aerolinky. Přímé lety z Evropy existují třeba z Frankfurtu s Lufthansou nebo z Amsterdamu s KLM, ale jsou dost drahé oproti těm s přestupem.
Určitě se při výběru letenek podívej na let z jiného města než z Prahy, třeba z Vídně nebo z Mnichova. My jsme například letěli z Vídně s Air Arabia, což je arabská nízkonákladovka. Letadlo určitě není nejpohodlnější, takový lepší RyanAir, ale vzhledem k tomu, že let měl 6 a 6 hodin (přestup jsme měli v Sharjah, SAE), se to celkem dalo.
Cesta ti celkově zabere i s přestupem 14 až 18 hodin, záleží na délce přestupu. Většina letů z Evropy je směřovaná do hlavního města Bangkoku nebo Phuketu.
Pokud jedeš do Thajska poprvé jako já, tak je určitě fajn projít si hlavní lokace, což je Phuket, Koh Samui a Bangkok, každá má trošku něco jiného do sebe.
Phuket je spíše party poloostrov, který bych přirovnal k takovému thajskému Las Vegas, kde najdeš hodně bizarních aktivit, všemožných barů, celou party ulici a kde taky hojně žije sex turismus a proslulé ping pong shows.
Kolem je ale i tak krásná příroda, za mě doporučuju třeba Kamala Beach nebo Freedom Beach. A na day trip jsme odsud jeli na šnorchlování do přírodního parku na Similan Islands.
Koh Samui, kde se natáčela a odehrává 3. řada seriálu The White Lotus, je mnohem klidnější menší ostrov, kam jsme se dostali autobusem a trajektem. Tady na ostrově určitě potřebuješ k dopravě auto nebo motorku. My jsme zůstávali na Chaweng Beach, která je taky pořád busy a kde je ostrovní letiště. Ale i odsud se v pořádku dalo dostat na všechny památky jako místní chrámy, vodopády v džungli, které si určitě nenech utéct a neuvěřitelnou Magic Tarnim Garden. Určitě ale můžeš zkusit i jiné jižní ostrovy jako Koh Tao nebo Koh Pangan, které jsou populární u turistů*turistek.
No a náš trip jsme zakončili třemi dny v hlavním městě Bangkok, které byly akorát. Pokud tam chceš vidět a zažít všechno, tak je to asi na týden, ale hlavní památky v podobě chrámů a královského paláce jsou všechny vedle sebe. Jen narozdíl od jiných lokalit se tu za vstup platí.
Co se týče jídla, tak upřímně já můžu jíst pad thai any day a na většině míst chutná pokaždé trošku jinak, takže to není, jako bys jedl*a pořád to samé jídlo dokola. Ale personal favs jsou určitě taky fried rice, tom yum nebo morning glory salad.
Insane jsou pro mě upřímně ceny ovocných stoprocentních smoothies, které stojí třeba 40 korun za půl litr. Ugo could never...
Ze sladkého musíš mít mango sticky rice, které dělají na ulici všude, a taky thajské smažené palačinky, které se jmenují „roti.“ Jo a na trzích mají fakt výborné mochi. A pokud se ti nebude líbit nabídka na ulici, tak to jistí nonstop supermarket 7-Eleven, kde si moje favs můžeš pustit ve videu níže.
Co se týče dopravy ve městě, dají se využívat klasické taxíky nebo tuk tuky. Ale doporučuju si taky stáhnout aplikaci Bolt, která v Thajsku jezdí, nebo jejich thajskou verzi Grab, ve které si můžeš objednat i jen motorku, na kterou si přisedneš jako spolujezdec*spolujezdkyně.
Do Thajska se doporučuje dost očkování, ale já osobně jsem měl očkování jen proti břišnímu tyfu. Každopádně určitě se vyplatí si před odjezdem dát probiotika nebo navýšit jejich dávku, ušetří ti to možné střevní problémy. Nám se naštěstí vyhnuly, i když jsme jedli primárně street food, ale nesmíš tu samozřejmě pít vodu z kohoutku nebo si dávat pozor na led. Spousta restaurací naštěstí kupuje led v pytli. Jinak je tu většina léků včetně antibiotik dostupná v lékárnách bez předpisu.
O Thajsku je taky fajn vědět, že je tu legalizovaná marihuana, což si asi všimneš po příjezdu hned, protože jí nabízejí na každém roku. A rozhodně si přečti taky nějaké thajské zvyky a předpisy - třeba šlápnout na bankovku, na které je vyobrazen král, je trestné.
Nás celá dovolená vyšla kolem 50 000 korun, ale dá se udělat určitě levněji. Nemohl jsem například moc hýbat s termínem na levnější letenky, takže za letenku jsme dali 24 000 korun, ale najdeš i takové za 18 000 korun. To je asi nejdražší položka, a potom už ubytování i jídlo je dost levné, nebo se dá šetřit více na místě. My jsme třeba místo letenky z Koh Samui do Bangkoku obětovali jeden den na cestu nočním vlakem za 1000 korun místo 5000 korun za letenku.