Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč může být wellness core toxic?

Většina lidí si pod pojmem „wellness core“ představí přehnané návyky, které se maskují za „zdravým životním stylem“. Nemusí to ale nutně znamenat, že je to toxik. Jak si wellness core přizpůsobit ke svému životnímu tempu se dočteš v článku.

Co vlastně znamená wellness core?

Wellness core je soubor návyků, které by měly přispívat k tvému well-beingu – jednoduše aktivity a praktiky, které by měly vést ke spokojenějšímu a lepšímu životu.

Mezi základní návyky „wellnes core“ se řadí například pravidelný pohyb, výživné recepty, dostatek spánku a celková sebepéče.

Wellness core je toxic

Na sociálních sítích je ale wellness core často vyobrazován jako extrémní a přehnané praktiky, které jsou často nerealistické a těžko udržitelné v běžném životě.

Mezi nimi například dosažení dostatečných kroků za den, přehnané měření tělesných hodnot na hodinkách nebo extrémní limitování společenských akcí, aby se omezilo pití alkoholu nebo se ti nerozladil spánkový režim.

Jak poznáme, že jsme překročili tuhle hranici mezi disciplínou a toxickou produktivitou?

1) Přehnané zaměření se na čísla a výsledky

Pokud se dostaneš do bodu, kdy je tvé celkové štěstí závislé na splnění aktivity na hodinkách nebo dosažení určitého výkonu ve fitku, je to signál, že něco není v pořádku.

Stres z toho, že vybočíš ze své každodenní rutiny, nebo pocit viny a selhání, když si dáš den volna či sníš jídlo v restauraci, u kterého nevíš, kolik má v sobě kalorií, naznačují, že se tvá disciplína stala spíše břemenem než přínosem.

2) Omezování lidských potřeb a vztahů

Jestli opakovaně upřednostňuješ výkon před lidskými potřebami - spánek, volný čas, fyzická regenerace, social life, koníčky nebo taky například chutě k jídlu, pak může dojít k celkovému vyhoření a závislosti na „výkon“.

Jedním ze znaků je, že tě provází neustálý pocit viny, kdykoli vybočíš z rutiny – třeba když místo plánovaného cvičení zajdeš na kafe s kamarádem či kamarádkou nebo vyměníš fitko za večer s vínem a blízkými.

3) Neustálé porovnávání se s ostatními

Pokud neustále porovnáváš své výsledky s ostatními, pravděpodobně jsi překročil*a hranici toxické produktivity. Místo abys ocenil*a svoje vlastní úspěchy a soustředil*a se na svoje cíle, máš pocit, že to nikdy není dost.

Ať už se porovnáváš s lidmi na sociálních sítích nebo se svými blízkými, je to problém. Nikdy totiž nebudeš opravdu spokojený*á, protože se pořád budeš honit za tím, co má někdo jiný, místo abys ocenil*a to, co máš ty.

Jak tomu předejít?

1) Dej si detox

Pokud dokážeš identifikovat, co tě nutí takhle přemýšlet, je čas to omezit. Ať už jde o nějakého tvůrce či tvůrkyni na sociálních sítích nebo někoho blízkého, kdo v tobě vzbuzuje pocit, že neděláš dost, problém nemusí být nutně v nich. Spíš jde o tvé vlastní myšlenky a způsob, jak na ten čas strávený s nimi reaguješ.

Čas o samotě bez jakéhokoliv vlivu těchto faktorů ti dá čas na to reflektovat tvůj celkový směr a štěstí.

2) Pečlivě vybírej, čemu věnuješ svou pozornost

Žijeme v době, kdy se těžko vyhneme neustálému vystavování informacím, názorům a tlakům z okolí. Ať už jde o sociální sítě, životní standardy ostatních nebo prostě to, že se neustále ženeme, abychom zapadli do nějakého stereotypu.

To všechno nás neustále ovlivňuje, ať už si to uvědomujeme nebo ne. A o to víc je důležité dávat pozor čemu se vystavujeme a čemu dáváme svou pozornost.

Při scrollování sociálních sítí se zkus pozastavit a položit si otázky: Inspiruje mě tento tvůrce? Přináší mi nějakou přidanou hodnotu nebo mě spíše stresuje?

Po schůzce s kamarádem či kamarádkou se zase zeptej: Cítím se nabitě a motivovaně, nebo vyčerpaně a demotivovaně? Podporuje mě, nebo mě shazuje?

3) Inspo na realistické 'wellness core' profily

Pokud máš rád/a koncept wellness core, ale chceš se vyhnout přehnaným očekáváním, mrkni na profily v následujícím článku, které pro tebe nemusí být nijak toxic:

Instagramové a tiktokové účty o zdravém životním stylu, které jsou safe pro tvoji mentální pohodu

@luciezicklerova

Pak bych ti ještě mohla doporučit @valentynaap nebo @katerinafric.