Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Co nám zlepšilo angličtinu?

Ahoj, vítáme tě v rubrice Odjeď, která se bude věnovat životu a studiu v zahraničí.

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí – ve Walesu a Anglii. Jelikož je to tu někdy velký dobrodružství, máme pro tebe plno příběhů, co ti chceme vyprávět.

Budeš moct nahlédnout do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i mínusy a budeme se ti snažit poradit, co to jen půjde. Vítej!

V dnešním článku se chceme věnovat tématu Co nám zlepšilo angličtinu? Daly jsme pro tebe dohromady pár tipů, tak doufáme, že se díky nim budeš v angličtině cítit sebevědoměji!

My a angličtina

Markét:

Odjakživa jsem měla angličtinu moc ráda. Ve škole vždycky patřila k mým oblíbeným předmětům a věnovala jsem jí spoustu času. Měla jsem vždycky štěstí na skvělé učitele jazyků a díky nim jsem si k nim vybudovala velmi dobrý vztah. Už na základní škole jsem denně poslouchala anglické písničky, které jsem se učila nazpaměť a hledala jsem si jejich české překlady. To si myslím, že mi velice pomohlo a získala jsem díky tomu lepší přízvuk. Už od dětství jsem se také koukala na spoustu pohádek a Disney seriálů v angličtině s českými titulky. To mi pomohlo nejen v naučení se hovorové angličtiny, ale hlavně ve výslovnosti a přízvuku. Určitě je potřeba se angličtině věnovat mnohem více než jen ve škole.

Marťa:

S angličtinou jsem do 5. třídy docela zápasila. Pak nám přidělili paní učitelku, která na nás šla dost tvrdě. Z respektu z ní jsem musela makat. Začala jsem číst anglické Wattpad stories, ty jediné mě bavily a ze začátku jsem si překládala slovo od slova, dokud jsem nezačala rozumět základním výrazům a postupně i slangu. Taky mi pomohly anglické písničky a hledání jejich překladů. Na střední už jsem mluvila plynule, dostala jsem se do 1. skupiny AJ, kde už vyučování jelo rychleji, protože jsme byli rozdělení na úrovně. V hodinách určitě dávejte pozor, ale buďte si vědomi toho, že pokud chcete mluvit nejen plynule, ale i přirozeně, jako mluví v zahraničí, budete angličtině muset obětovat více času i mimo školu. Protože ve škole vás slang učit nebudou. A to, jak mluví naši vrstevnící v UK nebo USA, mnoho učitelů ani neví.

Co nám pomohlo?

Markét:

  • Filmy: Není nic jednoduššího, než si pustit svůj oblíbený film v angličtině. Zpočátku tě to možná nebude tolik bavit, protože se budeš muset víc soustředit, ale věř mi, že si na to zvykneš. A za mě moc doporučuju koukat se na filmy v angličtině a s anglickými titulky!
  • Písničky: Anglické písničky posloucháme asi všichni, ale snaž se jim i porozumět. Podívej se na české překlady nebo si zkus odvodit, co by jednotlivá spojení mohla znamenat. Naučíš se díky tomu i spoustu slangových výrazů.
  • Čti! Knížky jsou jednoduchá cesta, jak se zlepšit v jakémkoliv jazyce. Výhodou je, že si můžeš kdykoliv zvýraznit slova, která neznáš, a vracet se k nim.

Paulo Coelho - The Alchemist

178,-

Lewis Carroll - Alice's Adventures in Wonderland and Through the Looking-Glass

232,-
  • Neboj se mluvit. Vím moc dobře, jak těžké a nekomfortní je začít se s cizincem bavit v jiném jazyce. Pokud se ale budeš bát, zcela určitě se neposuneš. Cizincům je jedno, jestli řekneš gramatickou chybu, jsou rádi, že se snažíš. Pokud ze sebe otřepeš strach a budeš se snažit sebevědomě mluvit, bude to určitě znát! Taky je super, pokud máš anglicky mluvícího kamaráda, požádat ho, aby tě opravil, pokud řekneš chybu. To mi v prváku moc pomohlo a naučila jsem se díky tomu spoustu synonym a nových spojení.
  • YouTube. Další věc, která mi pomohla hlavně v době, kdy jsem byla na střední, bylo sledování anglických videí na YouTube. Ať už youtubery, rozhovory nebo aktuality, videa ti zkrátka dají obrovský prostor ke zlepšení.

Marťa:

  • Číst, číst, číst. Najdi si žánr nebo téma, které tě baví, a podtrhávej si slovíčka a fráze a memoruj. Začni s dvojjazyčnýma knihama, ty jsou skvělý do startu.

Zrcadlová četba - Sense and Sensibility (Rozum a cit)

189,-

Vizionáři - Muži, kteří změnili svět / Visionaries - Men Who Changed the World B1/B2

249,-
  • Podcasty a Netlix. Mluvené slovo je dle mého nejlepší možnost hned po mluvení s rodilým mluvčím. I kdyby jsi to měl/a jen v pozadí a nedával/a pozor, tvůj mozek bude vnímat přísun angličtiny na denní bázi a začne si podvědomě chytat slova a fráze.
  • Mluvit! Neboj se dělat chyby, divil/a by ses, kolik rodilých mluvčí je samo dělá, obzvláště těch gramatických. Za mě tedy na gramatice lpět opravdu nemusíš. Když budeš mít jasno v základech jako budoucí, přítomný a minulý čas, tak všichni pochopí, co se snažíš říct. Zkus si třeba mluvit sám pro sebe, popisuj, co zrovna děláš: u čistění zubů, snídaně. Nebo popiš, co máš na sobě, kreativitě se meze nekladou.
  • Psát. Ať už by sis psal s někým na Tinderu, nebo přes Instagram, najdi si někoho, s kým se můžeš bavit a komu lze klást otázky. Nebude tam nátlak toho, abys musel hned odpovědět jako u mluvené konverzace, takže si můžeš dát na čas s přípravou, formulováním a slovní zásobou.
  • Přepni si mobil do angličtiny. Prvních pár týdnů budeš možná ztracený, ale věř mi, dost to pomůže. Nebo naopak zjistíš, kolik toho už vlastně umíš.

PAMATUJ:

Dávej pozor ve škole, ale připrav se na to, že angličtina je v reálu plná slangu, zkrácených frází a výrazů, který ti ve škole nikdo neřekne.

TIP

Sleduj YouTube videa, followni influencery na IG, měj denní přísun angličtiny, obklop se jí všude kam se podíváš. 

Každopádně do UK a celkového studia v zahraničí ti obvykle stačí úroveň B1–B2. Takže i kdyby sis nyní nevěřil/a, můžeš si být jistý/á, že se rukama nohama domluvit zvládneš. Až budeš žít v zahraničí, tak to pochytíš tak rychle, že do měsíce budeš mluvit plynule. Jelikož tě to prostě donutí. Hlavně mysli na to, že nikdy nejseš jediný. V zahraničí studují mezinárodní studenti ze všech koutů světa, s různými levly angličtiny a odlišnými akcenty, takže se vůbec nemusíš bát – sám/sama v tom nikdy nebudeš.

Pokud váháš, jestli je studium nebo život v zahraničí to pravé pro tebe nebo pokud máš jakékoliv otázky, určitě se neboj se nám ozvat. Po Novém roce se můžeš těšit na další článěk v rámci této rubriky, tentokrát na Výhody a nevýhody života v zahraničí.

Zároveň pokud by tě o životě a studiu v zahraničí zajímalo více informací, od nového roku začne jednou týdně vycházet náš podcast Odjeď, ve kterém se každému tématu budeme věnovat mnohem více do hloubky a každý díl bude propojený s několika osobními příběhy, které stojí za to slyšet. 

Tak se na tebe budeme těšit zase příště, see ya later! 

Odjeď: Vánoční edice

@martinastrel