Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

I don’t really get the whole trans thing, Viktor... Umbrella Academy představuje svou první transgender postavu

Elliot Page ztvárňuje v populárním seriálu The Umbrella Academy postavu Čísla 7, která v poslední době prošla menší změnou.

Umbrella Academy je ve svých kruzích dost populárním seriálem. Možná proto, že za ním z velké částí stojí Gerard Way, zpěvák z My Chemical Romance a token LGBTQ+ ally. Seriál se soustředí na nesourodou rodinku sedmi adoptovaných superdětí, které mají svoje respective superschopnosti. Taková My Hero Academia trochu jinak.

The trans thing

Postava Viktora (dříve Vanya) je poměrně složitá, komplexní a představuje spoustu problémů, se kterými se LGBTQ+ komunita potýká. Nejenže jeho osobní život je složitý (jediný člen superhero rodiny „bez superschopností”, ouch), ale ani v tom milostném to nemá easy. V první sérii má vztah s Leonardem, který je definicí gatekeep, gaslight, girlboss and not in the good way, a v době, kdy je Viktor ještě Vanya, se zamiluje do Sissy. Ta má ale bohužel manžela, a navíc žije někde na jihu Spojených států v šedesátých letech, což není úplně fajnová kombinace. And then there's the trans thing...

Přeměna z Vanyi na Viktora je pravděpodobně přirozeným vývojem jak pro herce Elliota, tak pro samotnou postavu. Seriál k těmto tématům přistupuje stejně jako ke všem ostatním. Queer postavy nejsou důležité pouze tím, že jsou queer, ale je to přirozená součást jejich osoby a přirozená součást jejich světa. A Viktor nám do toho schématu krásně zapadá. Takže v rámci Umbrella Academy se vlastně neděje nic revolutionary. Ale co ten zbytek?

„I don't really get the whole trans thing, why can't you just be a feminine man?“ poznamenává sarkasticky Natalie z kanálu ContraPoints ve svém videu o J. K. Rowlingové. A má pravdu v tom, že z hlediska většinové společnosti jsou trans lidé ještě pořád značně nepochopení, ačkoliv Google is free a často stačí jenom poslouchat. Podle organizace GLAAD pro monitoring médií pouhých 20 % Američanů osobně zná někoho, kdo je transgender. Takže je jasné, že velká část lidí dostává informace z médií. A ta jsou na tom... no udělejme si menší historicko-stereotypní okénko.

Trans stereotypes in cinema

Komedie

Není nic vtipnějšího, než když se kluci převlékají do holčičích šatů a holky zas do klučičích, ne? Všichni Agenti v sukních a Tátové v sukních jsou považováni za peak comedy filmy, ale being trans is not a joke. A není to kostým, který si člověk může sundat, když ho to náhodou přestane bavit.

No fuj...

Pokud jsi viděl/a film Ace Ventura: Zvířecí detektiv nebo Pařba v Bangkoku, tak asi víš, o čem mluvím. Jim Carrey, který si zahrál zvířecího detektiva, doslova znásilní koupelnu potom, co se dozví, že dívka, kterou políbil, je trans... A to ani není nejhorší část filmu. V Pařbě zase máme tu slavnou scénu u kovových skříněk. A co nám z toho plyne? No jo, trans lidi jsou nechutní a to je vlastně hrozně vtipný, protože se pak naše postava může třikrát vyzvracet, spálit svoje oblečení a ještě se oblizovat se záchodovým zvonem a my se tomu budeme smát...

Na Floridě byl schválen zákon „Don't Say Gay“

by @markysuch

Trans je, když muž jde na ženský záchodky, aby očumoval (nebo naopak)

Tady se pohybujeme na podobné půdě jako v prvním bodě, akorát z jiného úhlu. Často se filmové postavy „převlékají“ za druhý gender za účelem něco získat nebo někoho oklamat a přelstít ho (jako třeba ve filmu Někdo to rád horké nebo She's the Man). Ještě víc se to stupňuje v případě transgender žen, kdy do hry vstupuje ještě homofobie, což u některých lidí vyvolává podobné rekace jako v Ace Ventuře.

Mental illness & The insane murderer

Tyhle dva se tak trochu prolínají. Podobně, jako je homosexualita často považována za psychickou nemoc, nevyhýbá se tomu ani transgender skupina. A navíc se nám tu objevuje i motiv šíleného zabijáka. Hitchcockovo Psycho, Mlčení jehňátek nebo Rozpolcený – všechny tyhle filmy obsahují trans postavy, které mají na svědomí nějakou formu zločinu. Tvoří se nám tak jasná linka mezi kriminálníkem a transgender osobou, což je velice jednoduše řečeno naprostá blbost.

Zásadní rozdíl oproti komediální funkci je ale v jejich přesvědčení. Už zmínění Agenti v sukních vlastně nepáchají nich hrozného, jelikož vědí, že na sobě mají pouze kostým a uvnitř jsou to pořád ještě muži, thank God. Kdežto Buffalo Bill je přesvědčený, že je žena a jejda, je z něj serial killer. Ups.

Sterilizace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním

by @yanhoechka

Takže co nám z toho vychází?

Transgender reprezentace ve filmech nikdy nebyla nejlepší. Trans postavy jsou prezentovány jako nějaká nepřirozená zvrácenost, která klame lidi a ještě je vraždí. V méně katastrofickém scénáři jsou alespoň pro smích. Samozřejmě jsme se už značně posunuli, ale pořád je kam růst.

Organizace GLAAD ve svém posledním každoročním reportu zaznamenala nárůst transgender postav, nicméně v rámci LGBTQ+ jich ubylo. Dalším důležitým zjištěním bylo, že ne u všech postav byla řečena či potvrzena jejich sexualita, což značí určitou nevědomost, jelikož transgender osoby mají také svou sexuální orientaci.

It is important to clarify, gender identity and sexual orientation are not the same, but many people remain confused about the difference between them.
GLAAD 2021/22 Where We Are on TV

O tom si snad někdy povíme více.

Just hire a damn trans actor...

To, že Elliot Page ztvárňuje trans postavu, je nesmírně důležité, především protože je sám trans. Koncept toho, že herci hrají postavy, které jim často nejsou ani trochu podobné, je vlastně v pořádku, ale není to důvod ignorovat herce, kteří mohou postavě dodat extra hloubku a reálnou zkušenost, kterou jiní herci nikdy mít nemohou. A není to tak těžké, Hollywoode, protože takoví herci opravdu existují. A Elliot je toho důkazem.

Takhle tohle téma shrnul jeden komentář na YouTube: „Relating to the issue of having cis actors play trans characters, I think a huge part of the issue is that cis men are cast as trans women and cis women are cast as trans men. It is another reminder that the cis society doesn't truly see us as our true gender. I would be much more receptive to a cis man playing a trans man, though I would rather a trans man be cast for that role.“

The common mistake of casting male Actors to play Trans-Women can of course endorse the typical heteronormative collective prejudice of reinforcing the gender binary and the stereotype of ‘men in dresses’.
Siobhan Donegan v Trans Representation in Cinema and TV

A co si z toho vzít? Většina z nás se má ještě dost co učit. Média všech typů mají velkou moc a v tomhle procesu budou hrát svou roli. Proto jsou seriály jako Umbrella Academy důležité. A i když ještě nevíme, jak se bude postava Viktora v další sérii vyvíjet (a taky by to nemuselo dopadnout, takže zatím budeme mlčet), máme alespoň Elliota, který je součástí tolik potřebného posunu.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.