Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Velký bariérový útes se uzdravuje, vyrostlo nejvíc korálů za téměř 40 let

Ano, je to tak. Máme tady dobré zprávy z Austrálie, velký bariérový útes se uzdravuje. I tak je ale stále velmi zranitelný.

Korály na Velkém bariérovém útesu trpí v posledních letech bělením v důsledku nárůstu teploty oceánu, což děsilo mnohé odborníky.

Australský institut mořských věd ale teď zjistil, že dvě třetiny slavného útesu vykazují nejvyšší růst korálů za téměř čtyři desetiletí, informuje BBC.

V Černém moři umírají tisíce delfínů, může za to ruská armáda

@yanhoechka

Podle zprávy, kterou institut zveřejnil, se na útesech zkoumaných v období od srpna 2021 do května 2022 zvýšil průměrný podíl tvrdých korálů na 36 % z 27 % v severní oblasti a na 33 % z 26 % v centrální oblasti. Velký bariérový útes je bohužel stále velmi zranitelný, protože v jižním regionu se podíl korálů snížil z 38 % na 34%.

Kam na výlet do přírody po Česku?

@eevelka

Podle odborníků to ale dokazuje, že útes má schopnost se zotavovat, pokud mu to podmínky dovolí. Útes poškozuje také třeba korálovec trnitý, který požírá korály, a tropické cyklony, které vytvářejí ničivé vlny.

Velký bariérový útes je přes 40 let zapsán na seznamu světového dědictví, a to jako jeden z biologicky nejrozmanitějších ekosystémů na světě. Správa mořského parku Velkého bariérového útesu i přes všechny pozitivní zprávy tvrdí, že vyhlídky útesu jsou v důsledku klimatických změn stále „velmi špatné“.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.