Americká společnost Good Meat oznámila, že se chystá v blízké době postavit největší továrnu na kultivované maso ve Spojených státech. Továrna má ročně vyrobit až 13 tisíc tun kuřecího a hovězího masa, a přitom nepřipravit o život žádné zvíře.
Stavba největších bioreaktorů, které by sloužily pro kultivaci masa, by podle odborníků mohla být „gamechangerem" pro právě vznikající průmysl a zásobovat masem tisíce obchodů a restaurací.
Americká společnost Good Meat uvedla, že bioreaktory vypěstují více než 13 tisíc tun kuřecího a hovězího masa ročně. Firma využije buňky odebrané z buněčných bank nebo vajec, takže o život nepřijde žádný dobytek či drůběž.
Po celém světě už existuje asi 170 společností, které pracují na kultivovaném mase, ale Good Meat je jedinou z nich, která získala regulační souhlas k prodeji svého produktu veřejnosti. V prosinci 2020 začala prodávat kultivované kuře v Singapuru, informuje The Guardian.
Skot, drůbež a další hospodářská zvířata mají obrovský dopad na životní prostředí, a to kvůli emisím metanu, ničení lesů a využívání vody. Podle odborníků je tak nutné snížit spotřebu klasického masa, aby mělo smysl s klimatickou krizí vůbec bojovat.
Zastánci kultivovaného masa tvrdí, že může poskytnout stejnou chuť a pocit jako klasické maso, ale s mnohem menším dopadem na životní prostředí.
Společnost Good Meat uvedla, že už momentálně pracuje na výstavbě deseti nových bioreaktorů. Továrna by tak měla být v USA dostavěna do tří měsíců s tím, že celé zařízení by mělo být zprovozněno na konci roku 2024.
Kultivované maso – nezaměňovat s masem rostlinného původu – se pěstuje ze živočišných buněk a je biologicky stejné jako maso, které pochází ze zvířete. Proces začíná sklizní svalových buněk ze zvířete. Poté se tyto buňky krmí směsí živin a přirozeně se vyskytujícími růstovými faktory, aby se množily, diferencovaly a pak rostly a vytvářely svalovou tkáň – v podstatě stejným způsobem, jakým svaly rostou uvnitř těl zvířat. Žádnému zvířeti ale není ubližováno.
Podle Joshe Tetricka bude ještě trvat, než se průmyslové zemědělství transformuje, ale jak se kultivované maso stále více vyvijí, lidstvo by se od jezení klasického masa mohlo odprostit. Tetrick si myslí, že se to stane ještě během života jeho generace.