Ano, v roce 2022 se ve Spojených státech amerických hlasovalo o zrušení otroctví. Ač se to zdá šílené, jeden z pěti států byl navíc proti.
V pěti státech USA se v úterních midterm volbách hlasovalo také o otázce otroctví. I přes to, jak moc to z ní bizarně, praxe nucených prací je v amerických věznicích stále rozšířená.
Nucená práce je totiž ve Spojených státech amerických chráněna 13. dodatkem. Jak informuje Vice, téměř dvacet států má ve svých ústavách stále zakotvenou formulaci o nucené práci ve věznicích, kde věznění muži a ženy pracují za pouhých 13 centů na hodinu, přičemž vyrábí zboží za miliardy dolarů.
O zrušení otroctví se hlasovalo v Alabamě, Tennessee, Vermontu a Oregonu, pátý stát, Louisiana, byl proti.
Navzdory neúspěchu v Louisianě označil Max Parthas, koordinátor kampaní organizace Abolish Slavery National Network, úterní hlasování o opatřeních proti otroctví za historický úspěch.
Samotná Louisiana má nejproslulejší vězeňský pracovní systém v celém USA. Státní věznice s nejvyšší ostrahou v Angole funguje jako pracovní tábor, na místě přitom dříve stála obří plantáž na bavlnu, kde pracovali afroameričtí otroci. Ústava státu v současnosti říká: „Otroctví a nedobrovolné otroctví jsou zakázány, s výjimkou druhého případu, kdy se jedná o trest za zločin.“
Podle odborníků pracuje v USA momentálně za minimální mzdu, nebo dokonce žádnou asi zhruba 800 tisíc vězňů. Sedm států dokonce nevyplácí vězeňským pracovníkům žádnou mzdu a vězni mohou být navíc potrestáni, pokud odmítnou pracovat.