Protesty v Srbsku odstartovaly dvě střelby, při kterých zemřelo na 18 lidí a ze kterých občané viní vládu a prezidenta Vučiče. Ti podle nich podněcují v zemi nenávist a násilí.
Srbskem v posledních týdnech otřásají masivní protesty, které stále nepolevují a naopak nabírají na síle. Jejich spouštěčem byly dvě střelby, jež se v zemi odehrály v květnu – jedna přímo v hlavním městě Bělehradu a druhá nedaleko od něj.
K té první došlo na základní škole, kde rukou čtrnáctiletého mladíka zemřelo na 10 studentů. Za tu druhou, která se stala jen den poté, pak nese vinu jednadvacetiletý kluk. Podle některých Srbů má ale krev na rukou někdo úplně jiný, totiž vláda v čele s populistickým prezidentem Aleksandarem Vučičem.
Občané oficiální představitele obviňují z toho, že v zemi podporují násilí a nenávist a že nepodnikají řádné kroky k jejich eliminování. Například v srbských televizních reality shows vysílaných na provládních kanálech vystupují na běžné bázi odsouzení zločinci, včetně vrahů, a muži v nich bijí ženy, do čehož vláda nezasahuje. Demonstranti navíc kritizují i gun culture, která je v Srbsku velmi rozšířená – země patří k těm s nejvyšším počtem zbraní na obyvatele v Evropě.
Protivládní demonstrace, které jsou jedny z největších od doby, co se v zemi před více než 20 lety konaly protesty proti nacionalistickému vůdci Slobodanu Milošovičovi, proto požadují rezignaci prezidenta Vučiče i jeho vlády. Hlava státu je navíc v posledních letech často označována za autoritářského vůdce a obviňována z cenzury nezávislých médií i ovlivňování státních institucí. Vučič nicméně veškerá obvinění odmítá, což demonstrace nadále podněcuje.