Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V případě incidentu s Wagnerovou skupinou může dojít k uzavření hranic Polska a Pobaltí s Běloruskem

Polsko a pobaltské státy na společné tiskové konferenci oznámily, že v případě „kritického“ incidentu, do kterého by se zapojila ruská Wagnerova skupina, zcela uzavřou své hranice s Běloruskem. Země zároveň požadují odchod wagnerovců z běloruského území a opuštění území u hranic migranty.

Polsko i pobaltské státy v poslední době vyjádřily obavy o svou bezpečnost kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů v Bělorusku. Ti se předtím účastnili ruské invaze na Ukrajinu a pro státy představují bezpečnostní hrozbu, dochází proto k posilnění ostrahy hranic. Jako další problém vnímají státy velký příchod migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří se právě přes východní hranice států s Běloruskem snaží dostat do Evropské unie.

Pochod wagnerovců s Prigožinem v čele na Moskvu ztrapnil Putina a odhalil jeho slabost

by @eevelka

Během společné tiskové konference oznámil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński se svými protějšky z Litvy, Lotyšska a Estonska, že v případě kritického incidentu ze strany žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny dojde k uzavření hranic států s Běloruskem. Zároveň apeloval na vyřešení situace s migranty.

Požadujeme od úřadů v Minsku, aby Wagnerova skupina okamžitě opustila území Běloruska a aby nelegální migranti okamžitě opustili pohraniční oblast a byli posláni zpět do svých domovských zemí. Pokud dojde ke kritickému incidentu, bez ohledu na to, zda se odehraje na polské nebo litevské hranici, okamžitě podnikneme odvetná opatření. Všechny dosud otevřené hraniční přechody budou uzavřeny.
Mariusz Kamiński, polský ministr vnitra

Polsko varuje před wagnerovci, kteří se přibližují k jeho hranici s Běloruskem

by @eevelka

Litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová specifikovala kritéria, za kterých k tomu dojde:

  • Ozbrojený incident na hranici jedné ze zemí. Incident by musel vážně ohrozit národní bezpečnost.
  • Hromadný průnik migrantů přes hranici jednoho ze států.

Po přednesení kritérií dodala, že její resort doporučí vládě uzavření dalších dvou hraničních přechodů, což by podle ní mohlo omezit pašování a bezpečnostní složky se budou moci více soustředit na zbylé otevřené přechody. Polsko už dříve většinu hraničních přechodů s Běloruskem uzavřelo. Bělorusko zatím situaci nijak neokomentovalo.

Setrvání wagnerovců v Bělorusku je nyní plné nejasností po tom, co jejich šéf Jevgenij Prigožin podle ruských úřadů minulý týden zemřel při pádu letadla v Rusku.

Zdroj: ČTK, Reuters, PBS, The Guardian

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.