Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Polsko varuje před wagnerovci, kteří se přibližují k jeho hranici s Běloruskem

Ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny se údajně přesunují směrem k polsko-běloruské hranici. Podle polského premiéra Morawieckého má cílem wagnerovců nejspíše být přesun nelegálních migrantů do zóny Evropské unie a destabilizace regionu.

Poté, co Wagnerova skupina v čele s Jevgenijem Prigožinem neuspěla v pochodu na Moskvu, přemístila se většina jejích žoldnéřů do Běloruska, a to v rámci dohody mezi ruským prezidentem Putinem, běloruským prezidentem Lukašenkem a údajně i samotným Prigožinem. Ten uvedl, že bude své vojáky cvičit spolu s místní armádou v Bělorusku a že se následně wagnerovci zapojí do už probíhajících konfliktů v Africe.

Pochod wagnerovců s Prigožinem v čele na Moskvu ztrapnil Putina a odhalil jeho slabost

@eevelka

Nyní se však zdá, že úkolem žoldnéřské skupiny je kromě vojenského výcviku také destabilizace situace v regionu, a to konkrétně v Polsku. Tamní premiér Mateusz Morawiecki totiž jen před pár dny uvedl, že se podle jeho informací k polsko-běloruské hranici přibližuje asi stovka wagnerovců. Ti se podle něj nyní pohybují v okolí běloruského města Grodno a jejich cílem má dle Morawieckého být zvýšení napětí na polské hranici.

Co se děje na bělorusko-polské hranici?

@eevelka

Polsko-běloruská hranice je přitom zdrojem zvýšeného napětí v regionu už poslední dva roky, kdy ho v pohraniční oblasti vytváří především Rusko a jeho spojenecké Bělorusko. Právě tyto dvě země posílají na polskou hranici nelegální migranty, kteří do oblasti východní Evropy přicházejí především z Afriky a kteří se snaží dostat do zóny Evropské unie. Obě zmíněné země lákají migranty do východní Evropy pod falešným příslibem přístupu do EU a následně je transportují na polsko-běloruskou hranici, čímž se snaží Polsko i evropský blok rozdělit a obecně destabilizovat.

Situace je stále nebezpečnější. S největší pravděpodobností budou (wagnerovci) převlečeni za běloruskou pohraniční stráž a budou pomáhat nelegálním migrantům dostat se na polské území a destabilizovat Polsko.
Polský premiér Mateusz Morawiecki

Polský premiér Morawiecki nyní uvedl, že přesně taková má být současná role wagnerovců. Polsko proto začalo už začátkem července, tedy jen pár dní po Prigožinově vzpouře, přesouvat více než 1000 svých vojáků na hranici s Běloruskem, právě kvůli obavám z intervence wagnerovců, která má být podle premiéra součástí hybridní války vedené Ruskem a Běloruskem.

Zdroje: ČTK, The Guardian, Euronews