Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V kolika letech zařadit jednotlivé anti-aging látky do skincare?

Generace Z a Alpha se bojí stárnutí a zařazují proto anti-aging produkty do své skincare už v pubertě. Kdy je příliš brzy, a kdy naopak pozdě pro zařazení retinolu, kolagenu a vitamínu C? To se dozvíš v článku.

Gen Alpha skincare influencers

TikTok už nějakou dobu zahlcují videa náctiletých s bohatou skincare rutinou, ve které často nechybí ani anti-aging produkty. Už desetileté děti po vzoru Tiktokerů a Youtuberů používají několika krokovou skincare, ve které nechybí zásoba produktů jako retinol, séra nebo exofilační kyseliny. Většinou však není potřeba tyto ingredience zařazovat už v pubertě a pleť tak zbytečně zatěžovat. V rozhovoru pro BBC někteří dermatologové dokonce varují, že to u dětí může způsobovat alergie nebo ekzémy.

Kdy je tedy ten správný čas?

Není potřeba začínat v pubertě, ale je dobré se správnou anti-aging skincare začít před tím, než se vrásky začnou tvořit, pleť tak totiž rychlejšímu stárnutí může předejít. Tohle období většinou nastává ve tvých 20s.

Mezi nejznámější látky v boji s vrásky a stárnutí pleti patří retinol, kolagen a vitamín C. Pojďme si tedy udělat rychlý recap toho, kdy, jak a na co tyto aktivní ingredience ve skincare používat.

Retinol

I přes to, že retinol je mezi dermatology oblíbenou ingrediencí proti stárnutí už desítky let, svůj největší boom zažila tato aktivní látka až po tom, co byla popularizována na TikToku. Není se však čemu divit, má totiž spoustu benefitů. Od eliminace vrásek a akné, přes sjednocení tónu pleti až po zlepšení nerovnoměrné textury a vzhledu pórů. 

Kdy s ním začít?

Ve 20 až 24 letech.

Jak ti pomůže s anti-agingem?

Vyhlazuje jemné linie a vrásky, pomáhá proti hyperpigmentaci a tmavým skvrnám.

Jak TikTok demokratizoval retinol

@josephslaich

‼️Reminder: každodenní prevencí proti stárnutí pokožky, kterou bys měl*a aplikovat je SPF ochrana, a to každý den!

Krém s SPF chrání nejen před spálením pleti. Jaké jsou jeho další výhody?

@eevelka

Kolagen

Kdy s ním začít?

Cca v polovině tvých 20s.

Jak ti pomůže s anti-agingem?

S postupem času hladina kolagenu v našem těle ubývá, a proto je dobré ji v průběhu života začít doplňovat. Pro bližší info si poslechni rozhovor s @dr.ljmaxfield.

Vitamin C

Last but not least vitamin C! Tato ingredience má pro tvoji pleť totiž spoustu benefitů. Kromě těch anti-aging mezi ně patří i udržení hladké, sjednocené a zářivé pokožky. A i přes to, že máš příjem vitaminu C skrze potravu nebo doplňky stravy, je dobré ho aplikovat přímo na pleť a zaručit si tak všechny benefity této ingredience.

Kdy s ním začít?

V 18 letech.

Jak ti pomůže s anti-agingem?

Podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá redukovat kruhy pod očima, snižuje hyperpigmentaci a celkově pleť rozzáří.

V rámci své anti-aging skincare péče ale nezapomeň, že stárnout je normální a nijak ti to na kráse neubírá!🫂

Zdroje: AAD, CNN, BBC, Byrdie