Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak TikTok demokratizoval retinol

Od hnutí skintellectuals přes inovativní formulace redukující podráždění pleti až po vlnu smart agingu. Proč je vhodný čas zařadit retinol do své rutiny právě teď?

Označovat retinol jako trend nebo úplnou novinku by nebylo správné. Tenhle derivát vitamínu A je totiž zlatým standardem v oblasti prevence stárnutí (hned vedle SPF) po celá desetiletí a dermatologové na něj nedají dopustit. I tak se zdá, že jeho používání nikdy nebylo tak demokratizované a populární.

Můžou za to nejen skintellectuals z TikToku, masivní přístup k informacím a volně dostupné odborné studie. S nástupem pokročilých technologií dokážou kosmetické značky naformulovat účinná séra, krémy a oleje bez nežádoucích vedlejších účinků, které jsou s používáním retinolu často spojovány.

Ne každý produkt je vhodný k propagaci na TikToku. V případě retinolu to však neplatí a zájem mileniálů a generace Z o něj to jen potvrzuje. Hashtag retinol má na TikToku přes 905 milionů zobrazení, hashtag retinolskincare 83 milionů. Používání produktů s retinolem přináší celou řadu benefitů, od eliminace vrásek a akné, sjednocení tónu pleti až po zlepšení nerovnoměrné textury a vzhledu pórů.Příspěvky o retinolu mají daleko větší ohlas než jiná témata,“ souhlasí newyorský dermatolog Joshua Zeichner.

Stejně jako je tomu v případě produktů s obsahem kyseliny hyaluronové, je i retinol složkou, kterou do svého portfolia v určitém okamžiku zařadí téměř každá značka. Třeba jako v loňském roce Glossier, La Roche-Posay, StriVectin a Estée Lauder. A jakmile má značka úspěšnou formulaci s retinolem, která mizí z poliček parfumerií a online obchodů rychleji než nový drop tenisek Louis Vuitton x Nike, dostává tím rázem příležitost pro další, daleko jemnější alternativy pro začátečníky

Smart aging

Ukázkovým příkladem podobné strategie může být nový launch vegan-friendly oleje A-Gloei Maretinol od Drunk Elephant, sérum Kiehl’s s mikrodávkami retinolu a balzám na oči Versed.Retinol má spoustu lidí spojený s tím, že ho používají buď maminky a babičky proti vráskám, nebo teenageři při léčbě akné,“ píše mi v mailu Jenni Middleton z londýnské forecastingové agentury WGSN a dodává: Dnes už tomu tak není. Tvrzení o redukci vrásek není pro mileniály a generaci Z nejdůležitější faktor při nákupu produktů s obsahem retinolu.“ Podle údajů WGSN se 80 % dotazovaných (ve věku 25 až 35 let) zaměřuje na udržení mladistvého vzhledu a jen pouhých 20 % považuje za nejdůležitější redukci vrásek. 

Při používání retinolu dochází během několika měsíců k vyhlazení pleti, stimulaci kolagenu a obnově buněk, díky čemuž je pleť mladistvá, rozjasněná a póry působí menším dojmem. Právě to mladší spotřebitele motivuje k pravidelnému používání. Méně pupínků a vrásky na uzdě. Dreams come true.

S čím začít

Jedním z největších problémů retinolu je jeho špatná pověst kvůli počátečnímu procesu retinizace, tedy prvním třem týdnům používání, kdy si pleť na retinol zvyká. Existuje významná část spotřebitelů, která se obává právě zarudnutí, olupování a celkového podráždění pleti. Já sama jsem mezi ně patřila. Tedy až do té chvíle, než jsem vyzkoušela náš Universal Pro-Retinol,” svěřila se svým sledujícím na Instagramu Emily Weiss, zakladatelka značky Glossier.

Millennial fav Glossier má inovativní složení čistého retinolu s mastnými kyselinami ze slunečnicových semínek, zatímco Drunk Elephant zapouzdřil retinol do marulového oleje, který zajistí postupné uvolňování a vysokou účinnost bez nežádoucích vedlejších projevů. Dermalogica spojila retinol s kyselinou salicylovou. Výsledkem je lehký noční olej, jenž hojí zanícená místa a pomáhá minimalizovat známky předčasného stárnutí. Na své si přijdou i milovníci lokální kosmetiky – česká značka IUVENIO využívá nové formy kyseliny retinové HyRetin, která vznikla spojením s kyselinou hyaluronovou. Nedám dopustit ani na Clearing Serum slovenské značky ENVY Therapy a budget-friendly emulzi The Ordinary. Ať už s retinolem začínáš, nebo ho používáš roky, tyto hot beauty drops si okamžitě zamiluješ, protože perfektně kombinují účinky retinolu se zklidňujícími složkami pro pokožku bez podráždění.

Retinol golden rules

Používej ho vždy v rámci večerní rutiny na důkladně odlíčenou pleť. S obsahem retinolu používej vždy jen jeden produkt.

Během dne automaticky sáhni minimálně po SPF 30 (a výš). Kombinuj ho se zklidňujícími látkami (peptidy, ceramidy, tygří trávou, niacinamidem) a nezapomeň na hydrataci pleti. Exfoliaci aktivními AHA a BHA kyselinami omez na absolutní minimum.

Top 10+1 beauty podcastů nejen pro skincare geeks, parfémové fajnšmekry a wellness junkies

by @josephslaich