Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V Budějovicích zbili člověka kvůli duhové vlajce. Proč se drtivá většina útoku na queer lidi nenahlásí?

Muž, který byl v Českých Budějovicích napaden kvůli duhové vlajce, je jedním z mnoha queer lidí, kteří předsudečnému násilí v České republice čelí. LGBTQ+ lidi jsou z takového hlediska aktuálně druhou nejohroženější skupinou. Český trestní zákoník je ale nijak nechrání.

Policie vyšetřuje případ muže, kterého napadla v noci na sobotu v Českých Budějovicích skupina tří lidí. Důvodem útoku měla být duhová vlajka, kterou měl muž kolem krku, a která je symbolem LGBTQ+ lidí. Dotyčný utrpěl několikačetná zranění a byl ošetřen v českobudějovické nemocnici.

K případu se vyjádřili například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nebo vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš, kteří útok odsoudili. Své prohlášení zveřejnil na svém facebookovém profilu i samotný napadený.

(...) Byl jsem obětí neblahého napadení, jehož tématem je společensky nepřípustná situace. Nedělám to vůbec pro sebe, jen bych chtěl poukázat na situaci, kdy se i člověk, který hájí osobní štěstí kohokoliv z nás, tak dostal přes hubu. A proč? Stačila jenom duhová vlajka, která vyprovokovala 3 mladé a asi hrozně cool lidi, kteří zastupují (jupí) tu sféru lidí, kterým vadí symboly a věci tomu podobné. Nepíše se mi to lehce, ale i já chci žít ve světě, kde má každý možnost vyjádřit se po svém a říct, co má na srdci. Absolutně rozumím tomu, že ne každý může s mými názory rezonovat, ale! to neznamená, že lidi mohou díky těmto rezonancím nabývat přesvědčení, že si mohou dovolit cokoliv. Zmlátit týpka za symbolické sdělení, ohledně šancím pro všechny, je nepřípustné a projev nízkého chování. Obecně se bojím, že tahle věc bude nevyslyšena. Se všeobecným trendem, mít všude ultrapravicové politické strany, nás nečeká nic dobrého. A já jen doufám, že to nějak znovu zvládneme. Avšak, bojím se, bojím.
Napadený na svém facebookovém profilu

Napadený muž z Českých Budějovic však zdaleka není jediný. Podle organizace In IUSTITIA, která se tématem násilí pramenícího z předsudků a nenávisti zabývá, útoků na LGBTQ+ lidi v Česku přibývá. Jen loni evidovala 90 takových případů, což je vůbec nejvyšší počet případů za celou dobu jejich sledování od roku 2011. Nejčastější formou útoku byl tehdy slovní útok následovaný zastrašováním nebo vyhrožováním. Letos bylo případů předsudečného násilí zaznamenáno zatím 63.

Mladí lidé z LGBTQ+ komunity zažijí nenávistné projevy online až dvakrát častěji

@markysuch

Problémem přitom nadále zůstává nenahlašovanost takových útoků – až 90 procent z nich se k policii vůbec nedostane. Poškozené mnohdy odradí citlivost tématu i fakt, že LGBTQ+ lidi nejsou českou legislativou v takovém případě chráněni na dostatečné úrovni, tedy například jako lidé napadeni z důvodu národnosti nebo rasy. „I pokud se tedy napadený rozhodne útok nahlásit a věc se dostane k soudu, nemůže být potrestána jako předsudečné násilí,“ uvádí pro HeyFomo ředitelka organizace In IUSTITIA Klára Kalibová.

Co se týče novelizace trestního zákoníku směrem ke zlepšení ochrany lidí ohrožených předsudečným násilí, která by se měla týkat zejména právě LGBTQ+ lidí a ještě lidí se zdravotním postižením, by měli politici neprodleně začít jednat. Na nutnost změny trestního zákoníku poukazujeme dlouhodobě. Před více než rokem zemřeli při nenávistném útoku v Bratislavě dva queer lidé. Útoky se dějí dál, ten, ke kterému došlo o víkendu v Českých Budějovicích, je toho důkazem. Nevíme, co se ještě musí stát, aby to naší politickou reprezentaci přimělo k činům.
Klára Kalibová, právnička a ředitelka In IUSTITIA

Zdroje: ČTK, In IUSTITIA