Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

,,Je to tragédie, už tam nic kromě mrtvých Rusů není, Bitva o ukrajinský Bachmut se chýlí ke konci

I přesto, že Bachmut není nijak zvlášť strategicky důležitý, ukrajinským jednotkám pomohla bitva o něj výrazně zpomalit postup Ruska dál do hloubi země a způsobit ruskému vojsku značné ztráty.

V posledních dnech se zprávy o ukrajinském Bachmutu objevují ve vyšší frekvenci než dříve. Město, o které se vedou už měsíce velmi tvrdé boje, je údajně naprosto srovnané se zemí. Proti ukrajinské armádě tam navíc bojuje také Wagnerova skupina, ruské žoldnéřské uskupení Jevgenije Prigožina a nejvýkonnější jednotka ruských sil.

Dobytí ukrajinského Bachmutu ruskými vojsky bude klíčové pro další vývoj války

@eevelka

Obě strany se nyní dohadují o to, kdo má tedy nad městem kontrolu – Rusko tvrdí, že dobylo všechny části Bachmutu, ukrajinský generální štáb zase uvádí, že některé části města má stále ještě pod kontrolou. Podle ukrajinského prezidenta Zelenského však na místě nic není, jen mrtví Rusové. Bachmut je už jen v naších srdích, uvedl před pár dny na summitu G7 v japonské Hirošimě a současné zničení Bachmutu přirovnal k rozsahu zničení Hirošimy po druhé světové válce.

Jevgenij Prigožin, Putinův šéfkuchař, který se diktátora nebojí

@eevelka

Jak to tedy s Bachmutem nyní je, není zcela jasné. Minulý víkend Moskva uvedla, že s pomocí wagnerovců město dobyla, čímž potvrdila předchozí tvrzení Prigožina. Následně ruský diktátor Vladimir Putin ruským jednotkám k dobytí města pogratuloval. Proti tomu se ale ohradilo ukrajinské ministerstvo obrany, které uvedlo, že ač je situace v Bachmutu pro Ukrajince kritická, stále drží pozice na jihozápadě města. Moskva následně oznámila konec operace zaměřené na dobytí Bachmutu a uvedla, že tamním ruským vojákům rozdá státní vyznamenání. Jen den na to ale Kyjev prohlásil, že i přesto se ve městě stále bojuje.

For today Bakhmut is only in our hearts. There’s nothing in that place. Just a lot of dead Russians.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Hirošimě
Pozice v Bachmutu a okolí, 23.5.2023. Zdroj: ISW

Podle amerického Institutu pro studium války se intenzita bojů v Bachmutu snížila a ukrajinské síly se nyní soustředí spíše na protiútoky po bocích Bachmutu. I z interaktivní mapy ISW je možné vyčíst, že Bachmut je až na okrajové části opravdu v rukou ruských sil – a to i za cenu ztráty nespočtu jejich vojáků. Město přitom není nijak zvlášť strategicky důležité, ukrajinským jednotkám ale bitva o něj výrazně pomohla zpomalit postup Ruska dál do hloubi země a způsobit ruskému vojsku značné ztráty.

Zdroje: ČTK, Politico, Institute for the Study of War, Telegram/Military Media Center