Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ukrajina podala stížnost u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko kvůli dovozu obilí

Ukrajina podala stížnost na Slovensko, Polsko a Maďarsko u Světové obchodní organizace (WTO). Důvodem je jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí. Podle slovenského ministra zemědělství Jozefa Bíreše nemá žaloba právní základ.

Kyjev v pondělí podal žalobu u Světové obchodní organizace (WTO), a to na Slovensko, Polsko a Maďarsko kvůli pokračujícímu zákazu na dovoz obilí z Ukrajiny, kterým se odtrhují od zbytku Evropské unie.

Je pro nás nesmírně důležité dokázat, že jednotlivé členské státy nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží.
Julija Svyrydenková, ukrajinská ministryně hospodářství

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

@eevelka

Země zavedly zákaz dovozu obilí letos v květnu po povolení Evropské komise, to ale skončilo minulý pátek. Státy se však rozhodly v embargu pokračovat kvůli ochraně vlastních zemědělců, ti by jinak podle nich museli konkurovat levným zemědělským plodinám z Ukrajiny.

Podle Kyjeva mohou trvající zákazy ohrožovat solidaritu a dochází k dalším ztrátám ze strany trpících ukrajinských exportérů. I proto se Ukrajina rozhodla řešit situaci stížností.

Je důležité ukázat, že toto jednání (Polska, Slovenska a Maďarska) je z právního hlediska nesprávné. A proto zítra (v pondělí) začneme s právními kroky.
Taras Kačka, náměstek ukrajinského ministra pro ekonomiku a obchod pro deník Politico

Maďarsko čekají volby do parlamentu, vyhraje Orbán nebo šestikoalice?

@_kajina

Podle slovenského ministra zemědělství Jozefa Bíreše však není žaloba postavena na právním základu. Slovensko podle něj musí především chránit vlastní trh.

Překvapilo mě to. Určitě ta žaloba nemá právní základ, protože nekontrolovaným způsobem vozit potravinu do členského státu zřejmě není argument.
Jozef Bíreš, slovenský ministr zemědělství

Za zákazem dovozu stojí i Varšava, která věří, že je oprávněna hájit zájmy polských farmářů. Kyjev však polskou vládu obvinil z toho, že rozhodnutí zákaz udržet je populistické vzhledem k nadcházejícím volbám.

Zákazy odsoudily i další státy, které jsou spojenci Ukrajiny. Podle německého ministra zemědělství Cema Ozdemira jde o „solidaritu na částečný úvazek“. Podle francouzského ministra zahraničí tímto státy ohrožují snahu o zachování globální potravinové bezpečnosti.

Zdroj: The New York Times, BBC, Politico, ČTK

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.