Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maďarsko čekají volby do parlamentu, vyhraje Orbán nebo šestikoalice?

3. dubna budou mít obyvatelé Maďarska šanci ukončit vládu Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Průzkumy ukazují, že šance na změnu je nejvyšší za posledních deset let, Fidesz ale hojně živí svou propagandu skrze zestátněná média. Dá se očekávat, že volební klání bude vyrovnané a napínavé.

Jaká je situace v Maďarsku nyní?

V Maďarsku je nepřetržitě od roku 2010 premiérem Viktor Orbán, předseda nejsilnější strany Fidesz. Třikrát po sobě se mu podařilo získat ústavněprávní většinu, díky čemuž si snadno mohl pozměnit ústavní zákony. Po roce 2010 také prosadil tzv. mediální zákon, který značně omezuje svobodu slova. Postupně také došlo k zestátnění všech významných médií, ta nyní vysílají vládní propagandu, podobně jako je tomu v Rusku.

Orbán who?

  • Orbán je vystudovaný právník. Studoval v Budapešti a následně v Oxfordu, kde ale vydržel jen pár měsíců, protože se zhroutil komunistický režim a on se rozhodl vrátit domů a kandidovat na post poslance.
  • Poprvé se stal premiérem již v roce 1998, po roce 2002 se Fidesz dostala do opozice, kde setrvala 8 let.
  • V roce 2010 se Viktor Orbán stal opět předsedou vlády.
  • V roce 2015 se dostal do konfliktu s Evropskou komisí, když odmítl přerozdělování afrických uprchlíků dle kvót.
  • Během pandemie covid-19 schválil očkování ruskou vakcínou Sputnik V.
  • Maďarský premiér je považován za jednoho s nejsilnějších spojenců Vladimira Putina v Evropě.

Kdo další se bude ucházet o hlasy voličů?

Poprvé za deset let se spojily opoziční strany v širokou šestikoalici. Šance na úspěch je dle tamějších volebních průzkumů vysoká, rozdíl mezi Fideszem a šestikoalicí se na začátku roku pohyboval kolem dvou procent.
Nesourodé šestici by mohlo uškodit především to, že ji tvoří strany, které jsou ideologicky velmi vzdálené. Jsou zde zastoupeni liberálové, zelení, maďarští socialisté, ale také krajně pravicová strana Jobbik.
Šestikoalici povede Péter Márki-Zay, který nečekaně vstoupil do politiky v roce 2018. Stal se starostou města Hódmezővásárhely a následně vyhrál i primárky sjednocené opozice. Jako nezávislý kandidát však slýchá kritiku od ostatních koaličních stran, což na opoziční uskupení neháže dobré světlo. Na druhou stranu sjednotit šest stran navíc z pozice nezávislého kandidáta není snadný úkol.


Pokud by se však opozičnímu seskupení podařilo uspět, znamenalo by to zasazení obrovské rány maďarským, ale i evropským oligarchům, kteří momentální vládní stranu financují. Pokud vyhraje Orbánův Fidesz, není pochyb o tom, že se Maďarsko bude svou politikou dále přibližovat státům, jako je Rusko a Čína.

Co je hlavním tématem volebních kampaní?

Není překvapením, že je to právě válka na Ukrajině, která teď rezonuje i v maďarské veřejné debatě. Ačkoliv Maďarsko ruskou agresi odsoudilo a společně s ostatními členskými státy EU uvalilo ekonomické sankce, je Viktor Orbán ve své rétorice velmi opatrný. Maďarsko nepovolilo převoz zbraní přes své území, ani je samo Ukrajině neposkytuje. Nicméně přeprava zbraní do jiných členských států NATO je možná.

Nejednoznačný postoj premiéra kritizuje opozice. Péter Márki-Zay tvrdí, že kvůli Orbánovi je Maďarsko neliberálním státem, který se mílovými kroky blíží k putinovskému Rusku.

Maďarský premiér naposledy navštívil Vladimira Putina na začátku února, pár týdnů před invazí na Ukrajinu. Zdroj: HungaryToday

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.