Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Trump nebo DeSantis? Američtí republikáni mění preference a exprezidenta už v úřadu nechtějí

Důvěra v Donalda Trumpa v rámci Republikánské strany nadále klesá, konzervativní floridský guvernér Ron DeSantis je stoupající hvězdou a Joe Biden udržuje demokraty na špičkách.

Kdo je Ron DeSantis? Signatář zákonu Don't Say Gay, nový lídr Republikánské strany a možný příští prezident USA

by @eevelka

I přesto, že do dalších amerických prezidentských voleb zbývají téměř dva roky, souboj o Bílý dům už zčásti odstartoval. Průběžné skóre republikánů a demokratů jsme mohli odpozorovat už při kongresových volbách v listopadu 2022, ve kterých si republikáni zajistili většinu ve Sněmovně reprezentantů a demokraté naopak v Senátu. Ač bylo předpovídané vítězství republikánů v obou komorách, demokraté v čele se současným prezidentem Joem Bidenem překvapili, když si alespoň jednu komoru udrželi. To naopak znamenalo zklamání pro americké republikány, ale především pak exprezidenta Donalda Trumpa, který veřejně podpořil několik nakonec poražených kandidátů.

Trump zuří, ve Spojených státech vyhrála demokracie

by @eevelka

Nyní má však podnikatel jiné starosti. Podle současných průzkumů totiž ztrácí půdu pod nohama ve prospěch konzervativního republikána Rona DeSantise, floridského guvernéra, který v kongresových volbách zazářil. Toho původně Donald Trump podporoval, aniž by věděl, jaké oblíbenosti se DeSantis následně dočká. Když byly výsledky listopadových voleb jasné, Trump údajně zuřil, jelikož se nyní na scéně objevil jeho velmi silný soupeř v rámci Republikánské strany.

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta na rok 2024

by @markysuch

Podle průzkumů už republikáni Donalda Trumpa v prezidentské funkci vidět nechtějí, naopak dvě třetiny z nich podporují právě DeSantise. Důvodem pro nadále klesající podporu exprezidenta Trumpa je nejen jeho obvinění z účasti na útoku na americký Kapitol z ledna 2021, ale také vyšetřování jeho nakládání s utajovanými dokumenty po skončení prezidentské funkce. Ač přestál všechny skandály v průběhu svého mandátu, důvěra republikánů v něj poslední měsíce rapidně klesá, a naopak stoupá ta v Rona DeSantise.

Co se demokratů týče, šance má stále vysoké Joe Biden. Začátkem roku 2022 sice nebyly jeho vyhlídky nejlepší, v průběhu léta ale podepsal řadu důležitých zákonů a získáním kontroly nad americkým Senátem si udržel podporu své strany. Koncem roku navíc vyjednal propuštění ženské basketbalové hvězdy Brittney Griner z ruské trestanecké kolonie a podepsal zákon federálně kodifikující práva na manželství osob stejného pohlaví. Podle současných průzkumů má dostatečný náskok na Donalda Trumpa a s DeSantisem je vyrovnaný.

Prezidentské volby se však budou ve Spojených státech konat až v listopadu 2024, a tak je příliš brzy na jakékoliv definitivní závěry. Jedno je však jasné: Ron DeSantis je vycházející hvězdou, Donald Trump loserem a Joe Biden prozatím udržuje Demokratickou stranu na špičkách.

Zdroje: The Guardian, Politico, The Economist, USA Today, The Washington Post, The New York Times