Jestli je tvým snem navštívit tohle barevné město, ale nevíš, co od něj čekat a jak si vše naplánovat, don’t worry, I got you! V článku najdeš sepsané moje tipy kam vyrazit a co vidět v samotném Portu i jeho malebném okolí.
Porto i celé Portugalsko stole my heart. Porto je město u oceánu, který je opravdu ledový i na konci července. Pro nadšence do architektury je to tu jako ráj na Zemi. Pro milovníky a milovnice sladkého jako perníková chaloupka. A pro surfařské srdcaře obstojná destinace na to chytit si vlnu.
Do Porta jsme vyjeli v druhé polovině července. Cesta byla komplikovanější, než jsme myslely, jelikož nám omylem uletělo letadlo. Nicméně když jsme se nakonec dostaly do Portugalska, teploty se pohybovaly okolo 30-40 stupňů Celsia. Chtěly jsme i krajinu, kterou nám poskytovalo okolí Porta, prozkoumat za týden co nejvíce, proto jsme se rozhodly párkrát vyjet i ven z města.
Na samotné město jsme si daly jen dva dny. Protože jsme věděly, že okolní města kolem Porta také stojí za návštěvu, rozhodly jsme se centrum zas tak bedlivě neprozkoumávat. Jeden den jsme si nechaly na samotné město a druhý na pláž a město nedaleko Porta, kam dojede i jejich městská doprava.
Centrum města nebylo v půlce července zas tak crowded. Kolem oběda se sice začali lidi ukazovat, ale nebylo to nic, co by se nedalo zvládnout. Jely jsme metrem a vystoupily na zastávce Trindade, která je na okraji historického centra. Porto je to město, které je stvořeno na to se v něm ztrácet. Ale v dobrém smyslu!
Za celý den jsme mapy zapnuly asi třikrát, kdy jsme měly jen tři místa, která jsme chtěly navštívit:
Porto je opravdu zlatý důl na památky a pokud nechcete být vším overwhelmed, doporučuju jít za nosem a nechat se unášet samotným městem. Cestou potkáte mnoho kostelů, local obchodů se suvenýry a krásných výhledů. Většina kostelů v Portu, které jsme potkaly, byla bez poplatků a otevřená.
Na oběd jsme si zašly do pizzerky, jelikož všude bylo plno nebo chtěli za oběd 30 euro. Což my jako low-budget cestovatelky jsme nechtěly. Pokud budeš hledat jen něco na snack, vyzkoušej jejich bolinhos de bacalhau- smažené taštičky plněné masem, zeleninou, rybami atd. Většinu času jsme ale žily na pastéis.
Pláže v Portugalsku jsou boží! Pokud však očekáváš něco jako Maledivy, tak budeš asi zklamaný*á. Jsou tu řasy. Hodně řas. Ale i tak byly pláže v Portu jedny z mých highlights. Všude surfaři. Měly jsme asi 8 minut pěší chůze od ubytka pláž jménem Praia de Matosinhos. Dlouhá pláž, na které si stačilo rozložit ručník a jen poslouchat zvuky moře a byli jste hned v zenu.
Odpoledne po pláži jsme se si zajely do Póvoa de Varzim, což je další městečko u oceánu, které je však super v tom, že se zde dostanete pořád městskou dopravou. Ze zastávky Senhora da Hora jsme jely cca hodinu a půl. Tramvajky mají nové s klimatizací, takže cesta byla příjemná.
V Póvoe jsme se prošly po městě a zamířily na pláž. Počkaly jsme si na západ slunce a u toho si daly nějaké snacky z Pingo Doce. Jestli je něco, co musíš v Portugalsku zažít, tak jsou to západy slunce. Jen se dobře obleč. V těchto městech u oceánu dokáže být po sedmé hodině fakt zima.
Nejvíce se nají v Portu masožravci. Opravdu nabízí samé speciality s masem. Nejčastěji tady najdeš pokrmy z ryb a mořských plodů. Bohužel velká část Porta nepřekládá svá meníčka, proto je Google translator tvoje pravá ruka.
Z ryb jsme stihly ochutnat smažené filety s bramborovým salátem (říkají mu tam ruský salát a je to úplně totožné s tím, co dostáváš na Štědrý den). A tresku, která podle překladače měla být s brambory, ale nakonec nám přisla treska na brambůrkách politá něčím, co připomínalo lečo s mušlemi - it was delicious! Ne vždycky však překladač potahá.
Jestli seš fanoušek*fanynka sladkého, tady to pro tebe bude ráj, jelikož pastéis de nata jsou v každé kavárně a kromě nich je tu toho spousta dalšího na výběr. My jsme vyzkoušely ještě jejich glazovaný croissant (chutná jako hutná vánočka) a mandlovo-karamelový koláček (hodně sladké, ale výborné).
Pokud chceš experimentovat s portugalským gastrem, objednej si francesinhu. Francesinha je pokrm z pečiva, masa, šunky a rajčatovo-pivní omáčky. Kamarádka, která v Portugalsku žije půl roku, říká, že buď to člověk miluje nebo nenávidí. Ona to miluje. Pokud si budeš francesinhu dávat v centru Porta, je možné, že najdeš i její vegetariánskou verzi. Pokud ji však nenajdeš, ale pořád chceš zkusit něco portugalského, dej si jen omáčku s hranolky.
V Portugalsku místní nejvíce pijí pivo. Nečekejte žádnou pivní slávu, ale podle mých kamarádů pivařů se to dá pít. Jejich nejčastější objednávka je un fino, což znamená jedno malé pivo. Já, která moc pivu neholduje, jsem si objednávala compal - jejich výborný džus. Za zmínku stojí i jejich výborné portské víno.
Pokud je něco, co Portugalsku nastavuje ten správný vibe, jsou to oni sami, Portugalci. Lidé, kteří se na vás usmívají, pochválí vám tričko nebo vás pozvou na fino (to je to malé pivo). Nebojte se mluvit (špatně) portugalsky. Ocení vaši snahu. Neumí sice vždy anglicky, ale budou se vám ve všem snažit pomoc. Takže neváhat a ptát se, ptát se, ptát se.