Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Transfobie je na vzestupu. V Británii dva teenageři zavraždili spolužačku Briannu

V únoru 2023 otřásla Británií vražda šestnáctileté transgender dívky, kterou vylákali ven a zabili její vrstevníci – jedním z motivů byla transfobie. Nyní byli po roce odsouzeni a jejich identita zveřejněna.

Dne 11. února 2023 došlo k vraždě 16leté transgender dívky Brianna Ghey ve vesnici Culcheth v britském Cheshire. Zabili ji její „kamarádi“ Scarlett Jenkinson a Eddie Ratcliffe, kterým v tu dobu bylo 15 let. Dopadeni byli hned na druhý den a v prosinci 2023 byli odsouzeni v Manchesteru na doživotí (s možností zkrácení trestu, minimálně však ve vězení stráví Jenkinson 22 a Ratcliffe 20 let) kvůli brutalitě plánovaného útoku. I přes nízký věk policie zveřejnila jejich identity, což není běžné.

Brianna Ghey, zdroj: Cheshire Constabulary

Důvěřivou Briannu, která měla diagnostikovaný autismus a ADHD, vylákali Jenkinson a Ratcliffe do parku odpoledne se zástěrkou, že se tam potkají s jejich dealerem a dají si drogy. Plánovanost útoku dokázaly jejich zprávy na Snapchatu, kdy Jenkinson měla vytvořený falešný účet, ze kterého si psala jako svůj dealer. A po smrti Brianny z jejího telefonu odeslala sobě zprávu: „Girl, where are you“, aby pro sebe vytvořili alibi. Policii nakonec tvrdili, že Brianna utekla do Manchesteru s nějakým klukem.

Briannu Ghey pobodali loveckým nožem. Zraněním podlehla na místě. Nebylo možno jí pomoci, přestože ji během pár minut našel pár venčící psa, který vyrušil vrahy a viděl je na útěku. U soudu se Jenkinson i Ratcliffe hájili hlavně tím, že za vraždou stál primárně ten druhý. Ale dle rozsudku bylo více viny připsáno Scarlett, v jejímž pokoji se našel sepsaný plán vraždy, a která si dle IT expertů před vraždou pouštěla videa mučení skrze prohlížeč Tor.

Podle soudu byli oba útočníci inteligentní a fascinovalo je násilí, mučení a sérioví vrazi. Útok plánovali týdny. Chtěli vraždit i další, proto policie na začátku vyštřování vyloučila transfobii jako motiv. Jenkinson a Ratcliffe ji podle nich zavraždili pro svoje potěšení. Soudce ale její identitu označil za sekundární motiv.

Just as you knew of Scarlett's motives, she knew of yours, although I cannot go as far as to say she used your transphobic attitudes to get you involved. I therefore find that you both took part in a brutal and planned murder which was sadistic in nature and where a secondary motive was hostility towards Brianna because of her transgender identity.
– soudce Yip

Plán útoku, zdroj: BBC

V Británii případ rozvířil hlavně debatu o bezpečí trans lidí, vůči kterým je počet hate crimes na neustálém vzestupu. Ale kritizována byla také velká média jako Daily Express a The Times, která ve svých prvních zprávách neoznačovala Briannu jako dívku, a deadnamovala ji.

💡Deadnaming je pojmenovávání transgender nebo non-binary osoby jménem používaným před tranzicí/změnou jména, typicky jde o mylné užívání původního rodného jména. Deadnaming může být neúmyslný, ale může také jít o cílené popírání genderové identity a projev transfobie.

Scarlett Jenkinson a Eddie Ratcliffe, zdroj: The Guardian

Transfobie je vážný problém i v Česku. Podle průzkumu z roku 2019 se 86 % transgender osob v posledních pěti letech setkalo s diskriminací. Nadále zůstáváme zemí, kde je podmínkou pro úřední změnu pohlaví kastrace.

Více o stavu práv trans lidí u nás si přečti tady.👇

Jak se žije trans osobám v Česku? Podle nových dat patříme k nejhorším místům v Evropě

@martinastrel

zdroj: BBC, SkyNews, The Guardian, ABC News

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.