Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mých top 5 knížek roku 2021

S koncem roku si vždycky dělám krátkou knižní rekapitulaci a vybírám svoje favority. Letos se o ně podělím i s tebou! Jaké knihy letos obsadily mojí TOP 5?

Ira Levin: Rosemary má děťátko

Tenhle román byl za mě jedním z nejpoutavějších příběhů, co jsem letos četla. Kombinuje hororové prvky s psychologickými, které se pomalu a nenápadně plíží celým příběhem. Děj se odehrává v šedesátých letech v New Yorku, kdy se mladý pár nastěhuje do nového bytu, kde se spřátelí se sousedy. Postupem času se začnou dít podivné události, Rosemary otěhotní dost netradičním způsobem a začne mít pocit, že jí manžel něco tají. Časem odhalí, že sousedi koketují s čarodějnictvím, ke kterému konvertuje i její muž Guy. Jak to dopadne z novorozenětem, na kterého si brousí zuby podivná sekta? Jsou všechny události výmyslem citlivé Rosemary, nebo se opravdu dějí? Pokud se rád/a bojíš, tak tě tenhle příběh rozhodně nezklame!

Zdroj: Knihobot

Clarissa Ward :On All Fronts

On All Fronts je skvělá kniha pro ty, které zajímají válečné konflikty na východě, vývoj politiky v Rusku a Číně. A pokud tomu tak není, po přečtení téhle knížky tě to zajímat bude. Kniha bude taky bavit ty, které zajímá novinářské prostředí, ostatně součástí názvu knihy je "The Education of a Journalist". Ačkoliv není dostupný český překlad, stojí za to tuhle knihu přelouskat. Autobiografie válečné reportérky CNN Clarissy Ward vypráví o výjimečném, ale osamělém dětství, o její novinářské kariéře i osobním životě. Clarissa mluví sedmi jazyky, získala několik ocenění, včetně sedmi cen Emmy. Strhující příběh o válečných zónách, osobních dilematech i o dnešním měnícím se světě.

Zdroj: goodvibesspreader.com

Jakuba Katalpa: Němci

Já vím, historických románů jsou kvanta. Přesto mi tenhle utkvěl v paměti. Hlavní hrdinka se rozhodne ponořit do spletitých vztahů rodiny, které jsou opředeny polopravdami a tajemstvími. Čtenáře retrospektivně přenese do časů obou světových válek, dějinné události jsou však v ústranní oproti složitým rodinným vztahům, které se táhnou napříč generacemi. Možná se ti ze začátku bude zdát, že do sebe informace nezapadají, když ale budeš číst pozorně, vše se dokonale propojí. Za mě nejlepší historický román, který jsem letos četla!

Zdroj: Luxor

Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR

O týhle knížce jsem psala už v článku o nejlepších knižních rozhovorech. Sedm výpovědí lidí z různých vrstev korejské společnosti, kterým se podařilo uprchnout před tamním režimem. Tuhle knížku doporučuju každýmu, kdo má rád autentický příběhy. Kniha se čte snadno díky svižnému tempu vypravěčů.

Zdroj: Luxor

Milan Kundera: Slavnost bezvýznamnosti

Neodpustila bych si, kdyby v mém letošním výběru Kundera nebyl. Slavnost bezvýznamnosti jsem dostala jako dárek a přečetla ji během asi tří dnů. Příběh o několika přátelích v Paříži, kteří se potkávají na večírcích a v pařížských zahradách se prolíná se vzpomínkami na zasedání Stalina a jeho spolupracovníků. Příběh je plný humoru, absurdit a lehkosti. Vím, že Kundera není snadné čtení a nejspíš není pro každého. Oproti jeho předchozím knihám je komornější a občas může působit útržkovitě. Pokud chceš dát tomuhle autorovi šanci, doporučuju začít jeho románem Žert.

Rosemary má děťátko

87,-

On All Fronts

696,-

Němci

233,-

Svědectví o životě v KLDR

329,-

Slavnost bezvýznamnosti

267,-

Jaký knížky jsi letos četl/a ty? Je něco, co by v tomhle výběru nemělo chybět? Dej mi vědět na @_kajina!