Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tipy na knihy inspirované slovanskou mytologií

Rád*a čteš knížky inspirované různými mytologiemi a potřebuješ inspo na tu slovanskou? V článku najdeš hned několik tipů!

The Bear and the Nightingale - Katherine Arden

The Bear and the Nightingale je první díl z trilogie The Winternight Trilogy, která se odehrává ve středověkém Rusku. Jedná se o mix historické fikce a fantasy, do kterého je přimíchaný ruský folklor, mýty a pohádky. Příběh se odehrává na pozadí rozmachu ortodoxního křesťanství v Rusku a sleduje mladou Vasyu, pro kterou jsou pohanské rituály a mýtická stvoření nedílnou součástí života, jenže kvůli nevlastní matce se ocitají v ohrožení.

Zdroj: Goodreads

Shadow and Bone - Leigh Bardugo

Shadow and Bone a celé Grisha univerzum se nesoustředí na folklor a mýty jako takové, ale stejně jako The Bear and the Nightingale čerpá z prostředí Ruska, především pak toho carského. Ke slovanské mytologii ji řadím hodně volně and in my humble opinion je Netflixovská adaptace mnohem lepší než knížky.

Zdroj: Goodreads

Uprooted - Naomi Novik

Naomi Novik je sice Američanka, ale první generace, a díky svým rodičům (její otec je z Litvy a matka z Polska) má ke slovanské mytologii hodně blízko. Uprooted je tak jedno z nejznámějších fantasy, které je na ní založené. Sleduje hlavní hrdinku Agnieszku, jak se snaží ochránit svou nejlepší kamarádku před obávaným čarodějem a svůj domov před magickým lesem, který chce pohltit celou krajinu.

Zdroj: Goodreads

Knihy inspirované severskou mytologií 

@_00_3_12

Deathless - Catherynne M. Valente

Postava Kostěje se v ruském folkloru objevuje namísto zlých čarodějnic nebo ďábla a představuje tak všechno zlo, které na světě existuje. Valente ho ale zasazuje do moderních dějin, konkrétně ruské revoluce roku 1917, a tím kombinuje fantasy historii a reálnou historii. Román Deathless je plný tajemství, byrokracie i twistů na klasické mýty v podobě stalinistických domácích elfů. Je to perfektní rework klasické ruské pohádky Smrt Kostěje nesmrtelného.

Zdroj: Goodreads

Světla nad močálem - Lucie Ortega

Abych nezapomněla na české autory, tak sem hodím i Světla nad močálem od Lucie Ortegy. Ta ve své knize hojně využívá postavy navek a mýty o nich. Příběh sleduje Lenku, která si vezme život a stane se z ní navka a budoucí bludička. Aby se jí ale skutečně stala, musí zvládnout nalákat do močálu lidskou duši. A má na to jen sedm dní.

Zdroj: Goodreads

Knihy inspirované řeckou mytologií

@_00_3_12

Thistlefoot - GennaRose Nethercott

Baba Yaga retelling meets American Gods a Howl's Moving Castle. Bellatine a Isaac jsou dlouho odloučení sourozenci, kteří se znovu sejdou, když se dozví, že na ně čeká tajemné dědictví. A nejsou to pozemky nebo peníze, ale živý domeček na kuřích nohách pojmenovaný Thistlefoot.

Zdroj: Goodreads

Dcéra zimy - Vladimira Sebova

Dcéra zimy je neskutečně populární slovenské fantasy. Vypráví o dvou sestrách, Moraně a Vesně, které jako malé zůstaly uvězněné ve světě živých a věčný život se pro ně stal prokletím. Morana zůstala nesmrtelná, ale její sestra uvízla v nekonečném koloběhu života a smrti - v nejkratší den v roce vždy umře a znovu se narodí. A teď mají konečně obě sestry naději, že svoji kletbu prolomí.

Zdroj: Goodreads
Kam dál?👀

Knihy inspirované řeckou mytologií

@_00_3_12

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.