Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Knihy inspirované řeckou mytologií

Rád*a čteš knížky inspirované různými mytologiemi a potřebuješ inspo na tu řeckou? V článku najdeš hned několik tipů!

Percy Jackson – Rick Riordan

Tenhle článek by nebyl kompletní, pokud bychom nezmínili Percyho Jacksona, protože jestli v nás něco lásku k řecké mytologii zapálilo, byla to rozhodně tahle série. Riordan v ní klasické řecké mýty zasazuje do reálného světa, ve kterém sledujeme Percyho, jak se snaží neumřít (that's it, that's the plot).

Pokud chceš větší deep dive na Percyho a další Riordanovu tvorbu, mrkni do článku: 👇

Bookclub: Jak číst knihy Ricka Riordana?

@_00_3_12

House of Names – Colm Tóibín

House of Names podobně jako Percy Jackson využívá celou řadu řeckých mýtů, především pak ty z Aischylovi Orestei. Staví na příběhu krále Agamemnona, jeho manželky a obětování jejich dcery Ifigenie. Celý román je tak poznamenaný krutostí a násilím, které ale autorka zjemňuje samotnými postavami, když se snaží ukázat, odkud jejich strach, nenávist a zlost pramení.

Zdroj: Goodreads

Autobiography of Red – Anne Carson

Autobiography of Red je zároveň báseň a zároveň román. Do moderního světa přináší starořecké monstrum Geryona, ze kterého dělá napůl chlapce a napůl monstrum. Román vypráví o dospívání, lásce, úniku z nefunkčního domova a hledání pocitu bezpečí, který Geryon nachází v umění a v Héraklovi. Jedná se taky o fascinující pohled na postavu, která často bývá zastíněná velkým hrdinou, který ji zabil.

Zdroj: Goodreads

Girl Meets Boy – Ali Smith

YA román Girl Meets Boy staví na jednom z mála řeckých mýtů, které končí šťastně – na mýtu o Ifis a Ianthe, ve kterém je Ifis vychovaná jako chlapec, aby se vyhnula vzteku svého otce, a zamiluje se do Ianthe. Později bohyně Isis změní Ifis na muže, a tak se pár může vzít. Příběh přenesený do moderní doby tak zkoumá gender, proměny a přijetí sama sebe.

Zdroj: Goodreads

The Silence of the Girls – Pat Barker

Odysea od Homéra, ale pohledem trojské královny Brisey, která je nucená stát se Achilovou konkubínou. The Silence of the Girls vypráví klasický příběh z úplně jiného úhlu, na který se často zapomíná – očima žen, které ve válkách mužů často trpí nejvíc.

Zdroj: Goodreads

An Orchestra of Minorities – Chigozie Obioma

Aby té Odysey nebylo málo, můžeš dál skočit i na retelling v podání Chigozia Obiomy, který příběh zasazuje do Nigérie a do kosmologie etnické skupiny Igbo. Vypráví o farmáři, jehož život se kompletně změní, když vidí ženu, která se chystá skočit z útesu. Garantuju, že podobnou knížku jsi nikdy nečetl*a.

Zdroj: Goodreads

The Maidens – Alex Michaelides

Jestli jsi into dark akademie a navíc řeckých mýtů, bude pro tebe perfektní knížka The Maidens od Alexe Michaelidese. Ten totiž přenáší klasické mýty do prostředí univerzity v Cambridge a sleduje Marianu, která se do své alma mater navrací potom, co je zavražděna kamarádka její neteře. Tenhle román má všechno od thrilleru, detektivky, moody prostředí univerzit až po secret societies.

Zdroj: Goodreads

Bonus:

Madeline Miller

Absolutní queen retellingů řeckých mýtů je Madeline Miller, kterou můžeš znát díky knížkám The Song of Achilles nebo Circe, takže pokud potřebuješ pořádnou kopu knížek, Madeline is the way to go.

Kam dál?👀

Bookclub: Jak číst knihy Ursuly Vernon (T. Kingfisher)?

@_00_3_12

Kup mi knížku📖✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.