Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tipy na knihy inspirované africkou mytologií

Rád*a čteš knížky inspirované různými mytologiemi a potřebuješ inspo na tu africkou? V článku najdeš hned několik tipů!

Disclaimer: Afrika je obří kontinent a její mytologie se liší region od regionu, často i země od země a etnikum od etnika. Vybrala jsem proto pár knížek z různých částí Afriky, rozhodně ale neobsáhnou folklor a mýty kompletně.

The Gilded Ones - Namina Forna

Debutový YA román Naminy Forny se soustředí na šestnáctiletou Deku, kterou její vlastní krev odsoudí k vyhnanství z vesnice a komunity. Šanci na nový život má ve skupině dívek přezdívaných alaki, které se více podobají démonům než lidem. A taky jsou jediné, kdo může zastavit hrozbu, která sužuje jejich království. The Gilded Ones v sobě kloubí folklor západní Afriky a odkazuje se i na historické události jako je občanská válka v Sieře Leone.

Zdroj: Goodreads

 Kintu - Jennifer Nansubuga Makumbi

Kintu je one of a kind příběh odehrávající se v alternativní verzi ugandské historie. Je rok 1750 a Kintu Kidda navždy změní osud celé jeho rodiny, když vypustí kletbu, která ji pronásleduje další generace. Makumbi v knize proplétá osudy Kintových potomků s tradičními příběhy, převyprávěnými mýty a pohádkami a Ugandskou historií. Skrze příběhy lidí, kteří se po dobu 250 let snaží vymanit z vlivu chyby jejich předka, tak můžeš vidět nejenom lidskou podstatu a sílu víry, ale i historický vývoj od počátků země až po její moderní podobu.

Zdroj: Goodreads

Blood Scion - Deborah Falaye

Blood Scion je poměrně violent kniha, která se nečte úplně snadno. Inspiraci si bere z nigérijské mytologie a folkloru národa Yorubů a míchá ji s reálnými historickými událostmi jako je kolonizace nebo hnutí #BringBackOurGirls, které stojí proti unášení dívek z nigérijských škol teroristickou skupinou Boko Haram. Falaye čerpala silně i ze známého románu Chinua Achebeho Things Fall Apart a příběh staví především na traumatech, která zažívají děti nucené účastnit se válek, což se týkalo i unesených nigérijských školaček. Román sleduje Sloane, potomka bohů Orisha, která musí svoje schopnosti schovávat. Když je ale násilím naverbovaná do armády, rozhodne se, že celý systém zničí zevnitř.

Zdroj: Goodreads
Více z nigerijské literatury here:

Books around the world: Nigérie

@_00_3_12

Tales of East Africa - Jamilla Okubo and Chronicle Books

Pokud nehledáš přímo epický fantasy román, ale i tak se chceš něco o africké mytologii dozvědět, bude se ti hodit tahle sbírka 22 tradičních příběhů z Keni, Ugandy a Tanzánie. Každá tě přenese do magických světů plných odvážných hrdinek a hrdinů, monster a skoro až bajkových zvířat. Knížka je navíc součástí celé mytologické série od Chronicle Books a ilustrátorka Jamilla Okubo ji doplnila o krásné ilustrace.

Zdroj: Goodreads

Anansi Boys - Neil Gaiman

Anansiho chlapci navazují na Gaimanovi Americké bohy, kteří jsou mixem všech možných mytologií. V tomhle románu se soustředí na pana Nancyho, inkarnaci afrického pavoučího boha Anansiho, který je známý svými podvody. Když Nancy umře, zanechá za sebou dva syny, kteří o sobě do teď nevěděli, a dědictví, které jim otec zanechal, taky není úplně výhra.

Zdroj: Goodreads

Zdroje: Goodreads, lithub.cz

Kam dál?👀

Knihy inspirované egyptskou mytologií

@_00_3_12

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.