Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tips and tricks jak přežít první vodu

Sjíždění řeky patří pro mnoho lidí neodmyslitelně k létu, a jestli ty jedeš zrovna poprvé, tady máš pár rad, co si vzít s sebou, abys vodu zvládl*a co nejlépe!

Jet na pár dní na vodu je absolutní nutnost, která prostě patří v českému létu. Zní to basic a pro někoho možná nezajímavě, ale ty zážitky jsou naprosto worth it. Pokud letos jedeš poprvé a nevíš, co si s sbalit, mám pro tebe pár rad, jak svoji první vodu přežít (téměř) bez úhony.

Já na vodu jezdím pravidelně už pár let, a staly se mi snad všechny možné fuck-ups, co mohly, od mokrého stanu až po uplavání věcí. Zároveň jsem overpacker, a pokud nemáš domluvenou přepravu věcí, tak se budeš muset sbalit jen do barelu na lodi. Takže šetření místem je nevyhnutelné.

1. Přeprava

Pokud je tohle tvoje první voda a chceš si to trošku ulehčit, existuje služba, která ti bude převážet věci z kempu do kempu. Tím pádem si s sebou na loď můžeš vzít jen to nejnutnější, nebudeš muset tahat všechno od stanu až po šampón a bát se ztráty či namočení věcí. Je to taky super, pokud jedeš na lodi, která je rozměrově menší. Bez barelu ušetříš hodně místa na palubě.

Backpacking 101: Co si zabalit s sebou, pokud chceš cestovat jen s batohem

@_00_3_12

2. Šikovné věci, co nezapomenout

Jsou věci, které ti rozhodně ulehčí fungování na vodě.

  • Lano a karabina - Tohle je must, díky nim si totiž můžeš cokoliv přivázat k lodi, od sudů až po lahve piva a tahat je ve vodě. Mnoho lodí má vlastní provaz, ale věř mi, jeden navíc se ti nikdy neztratí.
  • Odpadkové pytle - Lifehack, díky kterému jsem v poslední roce neměla nic mokrého. Věci, co dáváš do barelu, zabal do odpadkového pytle na uzel. Pokud se cvaknete (tedy překlopíte) a nateče vám všude voda, věci budou safe. To samé platí i pro věci, které dáš jen tak do lodi. Když nemáš zařízené zmíněné převážení věcí z kempu do kempu, karimatku nebo stan do barelu úplně nenarveš, takže je taky zabal do pytle.

11 skvělých glamping míst v Česku

@vil.a
  • Flaška na pití a festivalový kelímek - Flašku bych ti doporučovala takovou, co má na víčku díru, abys ji mohl*a přivázat a neodplavala ti. A festivalový kelímek, jelikož se dá pověsit za lano a nemusíš si tak pořád držet svůj drink.
  • Vodotěsný pytel - Barel je fajn, ale tohle je další z možností, kam si dát svoje věci, aby se na lodi nepromočily. Vyrábí se snad ve všech velikostech, takže si můžeš vzít malý, jen jako tašku na důležité věci (peníze, mobil), nebo vetší, třeba na oblečení.
  • Obal na mobil do vody - Nikdo nechce přijít na vodě o mobil a rozhodně ti nedoporučují být chronicky online a neboj se socky a všechno vypnout, ale chápu, že ho chceš mít vždy po ruce nebo si dělat hezké fotky, ale je dobré ho mít v obalu do vody kdyby cokoliv.

Co s sebou dál?

Na internetu najdeš opravdu propracované seznamy, ale tohle je ten nejnutnější základ:

  • Oblečení, které lehce schne, nepromokavou bundu nebo pláštěnku pro případ deště, něco na hlavu, tepláky nebo legíny, a náhradní oblečení od každého pro jistotu, které zabalíš do odpadkových pytlů raději nadvakrát.
  • Kosmetiku, a to hlavně SPF, opalovák a repelent, to je must. Jinak si vem všechno nejnutněší, co běžně potřebuješ.
  • Léky! Cokoliv, co ti pomáhá na kocovinu, rána bývají težká! Ale také doporučuju šumáky a elektrolyty pro dobrou hydrataci. Pak přiber něco na bolest hlavy nebo teplotu, kdyby tě náhodou chytnul úpal.
  • Jídlo. V kempech se dá koupit, ale dost často jsou to smažáky, langoše a podobné těžké věci, které tě sice zaplní, ale moc nevyživí. Doporučuji si vzít například nějakou tu proteinovou tyčinku. A jestli se chceš cítít jak pravej vodák, přenosný hořák a jídlo z pytlíku je základ.
  • Rychloschnoucí ručník, ten si pls nezapomeň, protože normální ručník zabírá moc místa a zbytečně dlouho schne. Jestli nebude dost teplo, bude mokrý prakticky celou vodu.

Rady na závěr:

  1. Pokud jedeš s někým, kdo už na vodě byl, nech si poradit od něj.
  2. Pij hodně vody a bacha na alkohol. Na sluníčku to bývá zrádné a mysli také na to, že jsi na vodě, ne na kalbě. Utopit se nechce nikdo.
  3. Zahoď mobil a užij si čas offline.
  4. Špunty do uší se ti budou rozhodně hodit, protože tvůj stanový parťák možná nechrápe, ale týpek z vedlejšího stanu bude kácet stromy celou noc.
  5. Počítej s tím, že budeš mít někdy všechno mokré a možná (spíš určitě) ti to poleze na nervy. Ale je to součást zážitku a super výstup z komfortní zóny.
  6. Užij si to!