Uživatelé a uživatelky TikToku začali v posledních dnech vychvalovat dopis Americe teroristy Usáma bin Ládina. Ten byl strůjcem útoků z 11. září 2001 a jeho korespondence obsahuje nejen obhajobu 9/11, ale také silné antisemitské i protizápadní názory. Sociální síť obsah, který teroristu vychvaluje, začala stahovat.
Že nová eskalace konfliktu mezi Izraelem a Palestinou, konkrétně palestinským teroristickým hnutím Hamás, vzbuzuje ve světě řadu kontroverzí a názorových neshod, je vcelku zřejmé. Společnost je značně polarizována a rozdělena do dvou táborů – proizraelského a propalestinského. Obě strany pořádají demonstrace na podporu jedné či druhé země a své sympatie vyjadřují i na sociálních sítích.
Uživatelé a uživatelky TikToku ale nyní posunuli svá názorová vyjádření na úplně novou úroveň. Na čínské sociální síti se totiž začaly v posledních dnech šířit videa, ve kterých tisíce creators vyzývají ostatní, aby si přečetli dopis Americe sepsaný v roce 2002 teroristou Usámou bin Ládinem. Ten byl jedním ze zakladatelů teroristické orgaizace al-Káida a strůjce teroristických útoků z 11. září 2001.
Bin Ládin v dopise vyjadřuje protiamerické, antisemitské a protizápadní názory a jako hlavní důvod k útokům z 11. září uvádí americkou podporu Izraele. Spojené státy pak také obviňuje z šíření AIDS. V jiných částech své korespondence označuje homosexualitu za nemorální a vyzývá k přeměně Ameriky v utlačovatelský náboženský stát podobný Afghánistánu. Bin Ládin byl zabit téměř deset let po 9/11, a to jednotkami amerického námořnictva při náletu na jeho sídlo v Pákistánu v květnu 2011.
Na TikToku se v posledních dnech objevovaly výzvy k přečtení bin Ládinova dopisu. Někteří uživatelé a uživatelky popisovali, že jim jeho korespondence „otevřela oči“. Popisují, jak se s dopisem ztotožňují a že díky němu změnili svůj pohled na akt terorismu, který může být také legitimní formou odporu proti nepřátelské velmoci. Staví se tak v kontextu současného konfliktu poměrně radikální cestou na stranu Palestiny.
Dopis, který byl ve svém plném znění od 24. listopadu 2002 veřejně dostupný na webu The Guardian, byl ve středu kvůli virálnímu TikTok trendu stažen. Odkaz na dopis se totiž šířil bleskovou rychlostí a tisíce příslušníků generace Z zveřejňovaly videa, v nichž zjevně zaměňovaly nenávistný projev za intelektuální myšlenku.
Proti šíření videí podporujících Ládina a jeho zprávu Americe zakročil nakonec i TikTok. Videa s tímto obsahem začal banovat.