Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Téma gaslightingu skrze román Jakuba Stanjury, Srpny

Kniha Srpny (2023) je debutovým dílem autora Jakuba Stanjury. Ten v něm citlivě popisuje téma gaslightingu – formu psychické manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu a vnímání okolního světa.

V příběhu, kde každé léto v srpnu tíživě vrcholí rozepře v intenzivních mezilidských vztazích, je ústřední obětí násilí Daniela, dívka přežívající na hodnotě své vlastní pravdy. S manipulativním násilím se střetává postupně, přičemž první zkušenost přichází z místa, které by mělo být jejím útočištěm.

Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností — každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá. Tak zní oficiální anotace titulu, jehož útlá vazba není nijak omezující a tísnivé téma zpracovává hned od prvních řádků.

Kniha měsíce: Novinářky

@_kajina

Autor čtenáře k Danielině zkušenosti s manipulací pouští spíše s přivřenýma očima. Příběh je psán formou, skrz kterou lze vnímat pouze Danieliny subjektivní postoje a náhledy vůči situacím a chování ostatních postav. Manipulace zároveň neprobíhá jen mezi postavami, ale i vůči čtenářům. Stanjura pomocí dialogů postav, jejichž výklad reality je často sporný, ovlivňuje čtenářovo kritické myšlení – dostává ho do situace, kdy neví, čí výklad je ten pravdivý.

5 knih na téma ženské otázky, které stojí za to si přečíst

@michaela__halova

Druh psychického nátlaku v podobě gaslightingu může z perspektivy třetí osoby působit jako snadno rozpoznatelný. V případě, kdy se začne dotýkat nás samotných, se ale prozíravost pomalu vytrácí. Máme tendence ji zaměňovat s přecitlivělostí a hledat chybu primárně u sebe. V knize gaslighting eskaluje, po různorodých životních zkušenostech, v partnerském vztahu. Ve chvíli, kdy se Danieliny strasti začnou odehrávat za zavřenými dveřmi, hledání společného jazyka mezi ní a okolím, u kterého se marně snaží hledat oporu, je čím dál složitější.

Srpny nejsou knihou jen pro prosluněné srpnové dny na konci léta. Úzkost, kterou manipulace zahalí naše životy, může přijít s každodenností.

Zdroj: Srpny, Heroine

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.