Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 knih na téma ženské otázky, které stojí za to si přečíst

Hledáš občas odpovědi na takzvanou „ženskou otázku“? Jak jsou na tom ženy v české i zahraniční společnosti oproti mužům, popisuje a zkoumá těchto 5 knížek, které rozhodně stojí za to si přečíst!

Rovnost před zákonem není totéž, co rovnost v každodenním životě. A od té máme ještě poměrně daleko. To ukazují i nejnovější data z Global Gender gap reportu 2023, který každoročně zpracovává World Economic Forum.

Muži v Česku berou za stejnou práci víc než ženy, gender pay gap roste dál

@yanhoechka

Ženy i v dnešní společnosti musí prorazit spoustu skleněných stropů a občas je toto téma velmi kontroverzní a ošemetné. I přestože touhle společenskou nerovností tratí celá společnost, nerovnost mezi muži a ženy is still a thing. Pokud se o tomto tématu chceš dozvědět víc, mám pro tebe tipy na 5 naučných knížek:

Proč jsme tak naštvané?

Kniha od Šárky Homfray a Michaely Čejkové popisuje zkušenosti žen v české společnosti, kde je feminismus skoro sprosté slovo. Kniha je velmi čtivá, a hlavně podložená odbornými daty a výzkumy.

Invisible women

Autorka Caroline Criado Perez zkoumá, jak nedostatek žen ve vedoucích pozicích způsobil vznik světa, který je navržený pro muže.

V pasti pohlaví

V pasti pohlaví polemizuje nad postavením žen v Česku. Novinářka Silvie Lauder v knize popisuje, na čem se ženská emancipace v Česku zadrhla a jaké to má následky pro celou společnost.

Feminismy. Globální dějiny

K tomu, aby někdo pochopil význam slova feminismus, musí znát i jeho původ a dějiny. Historička Lucy Delap rozmanitost feminismu popisuje, a vyvrací tak stereotypní proud feminismu, jak si ho na Západě představujeme dnes.

Ženy, muži a společnost

Kniha od Claire M. Renzetti & Daniel J. Curran, která je oblíbenou učebnicí amerických sociologů, se věnuje gender studies. Jedná se o naučnou literaturu, která mimo jiné zkoumá i feminismus a jeho vývoj.

Kterou z nich zařadíš do svého summer booklistu?