Palestinské radikální hnutí Hamás dalším dnem pokračuje v brutálních útocích na Izrael a jeho obyvatele, ten zase zahájil protiútok a nálety na Pásmo Gazy, kde Hamás operuje. Jak situace vypadala v sobotu ráno v Tel Avivu a jaká je teď, popisuje Alex, česká studentka, která je v Izraeli na mezifakultní výměně s University Reichman.
V Izraeli a v Pásmu Gazy probíhají i nadále rozsáhlé útoky izraelské i palestinské strany, které začaly v sobotu ráno poté, co palestinské radikální hnutí Hamás zaútočilo stovkami raket na Izrael a na jih země vyslalo své ozbrojence. Na obou stranách jsou už nyní stovky obětí a čísla velmi pravděpodobně i nadále porostou.
„Útok Hamásu začal pro nás v Tel Avivu v sobotu ráno. Probudily mě rakety a sirény. Spolu s ostatními studentkami z Itálie a Španělska jsme se odebraly do krytu na chodbu. Poté jsme se střídaly ve spaní, vždy dvě spaly a dvě hlídaly jestli se situace nezhoršuje. Později začaly zase sirény a my jsme se musely zase schovat,“ říká Alex, česká studentka, která je momentálně v Tel Avivu na stáži.
Izraelský premiér oznámil v sobotu během dne svým občanům, že je jejich země ve válce a následně vyhlásil válečný stav. Stalo se tak poprvé za posledních 50 let. Podle politologů se jedná o největší eskalaci vzájemného konfliktu od Jomkipurské (neboli čtvrté arabsko-izraelské) války, která začala 6. října 1973.
„Pro nás pro všechny bylo traumatizující slyšet sirény a exploze. Nikdo z Evropy na tohle není zvyklý, naší izraelští sousedé ale také měli strach, říkali, že to není běžné a že se takovéhle útoky naposledy děly 50 let zpět při Jomkipurské válce. Myslím, že to byl pro všechny velký šok. Jedna ze studentek dokonce omdlela," popisuje sobotní ráno Alex.
Poté, co byly izraelské armádní jednotky uvedeny do pohotovosti, spustily na Pásmo Gazy, kde Hamás nejvíce operuje, protiútok. Armáda oznámila intenzivní nálety a za jejich cíl označila oblasti u hraničního plotu při obci Bajt Hanún, odkud podle ní Hamás na Izrael i nadále útočí.
„Pro Izraelce to byl hlavně šok z důvodu bezpečnosti, všichni mluví o tom, jak je zklamal Mossad (zpravodajská služba Izraele, pozn. red.), protože nikdo nečekal, že teroristé proniknou na jih země. Obvykle jsou všichni v klidu, co se týče bomb, protože v Izraeli funguje relativně dobře Iron Dome (izraelský systém protivzdušné obrany, pozn. red.), ale v této situaci mají všichni strach o své blízké." O masivním selhání izraelské inteligence hovoří mimo jiné i politologové a politoložky a experti a expertky, kteří současné teroristické útoky Hamásu přirovnávají k americkému 11. září.
Běžný chod života v Izraeli se v podstatě úplně zastavil. Jak popisuje Alex, po Tel Avivu se pohybují pouze vojáci, kteří se přesouvají na místa, kam byli zrovna povoláni, nebo ortodoxní věřící, kteří slavili svátek Simchat Torah. „Tel Aviv zcela ztichl."
Podle české ambasády zatím není mezi oběťmi útoku Hamásu žádný český občan. Do databáze ministerstva zahraničí DROZD pro případnou pomoc českým občanům v zahraničí se od sobotního večera zaregistrovalo zatím 198 lidí. „Hned v sobotu ráno jsem volala na ambasádu na urgentní linku, tam mi ale řekli, že zatím nemají možnost nás repatriovat a musíme čekat,“ vysvětluje Alex aktuální situaci. Na pondělí si koupila letenku do Říma, myslí si ale, že let bude zrušen. „Letiště je přeplněné turisty, ruší se skoro všechny lety,“ dodává.
Letiště v Tel Avivu. Zdroj: Alex Nosková