Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tálibán v Afghánistánu stále potlačuje práva žen, někteří jeho představitelé jsou ale otevřeni dialogu

Ženám, které se v Afghánistánu téměř vůbec nesmějí podílet na jakémkoliv veřejném životě, se objevilo malé světlo na konci velmi temného tálibánského tunelu.

Tálibán se moci v Afghánistánu ujal 15. srpna 2021 a obratem začal pevně utahovat opasek kolem základních práv žen. Nyní, po téměř roce a půl jeho vlády, nesmí ženy v zemi studovat vysoké školy, musí na veřejnosti nosit burky a pracovat odděleně od mužské části afghánské společnosti. Výčet zákazů a nařízení vydaných Tálibánem je dlouhý a zdá se, že mu není konec.

Na veřejnost jen v burce a v doprovodu muže. Jak se žije afghánským ženám po roce vlády Tálibánu

by @eevelka

Jednou z nedávných novinek je příkaz, že ženské manekýny ve výlohách obchodů musí mít zakrytý obličej. A to je ta mírná verze. Původně totiž hnutí obchodům nařídilo obličeje z figur úplně odebrat. Kromě snahy potlačit tímto způsobem ženský aspekt zase o něco více měl počáteční příkaz i náboženský charakter. Přísný výklad islámského práva totiž zakazuje vyobrazení lidské podoby, protože by mohly být uctívány jako modly.

Tálibán chce trestat v Afghánistánu podle práva šaría, povoleny jsou amputace i kamenování

by @yanhoechka

Ač západní politici i představitelé nevládních organizací několikrát vyzvali hnutí Tálibán k respektování základních lidských práv a svobod, obratu ve vládní politice se dosud afghánské ženy nedočkaly. Nyní se však objevila nová naděje. Podle vysokého představitele OSN jsou totiž někteří členové Tálibánu ochotni o právech žen diskutovat a vést o nich dialog tak, aby se ženská část společnosti mohla opět podílet na veřejném životě. Jedná se o významný krok vpřed, nicméně je pravděpodobné, že rozhovory s hnutím budou nějaký čas trvat. O to delší prodleva bude v následné reálné implementaci svobodnějších politik.

Zdroj: ČTK, NPR, BBC