Ženám, které se v Afghánistánu téměř vůbec nesmějí podílet na jakémkoliv veřejném životě, se objevilo malé světlo na konci velmi temného tálibánského tunelu.
Tálibán se moci v Afghánistánu ujal 15. srpna 2021 a obratem začal pevně utahovat opasek kolem základních práv žen. Nyní, po téměř roce a půl jeho vlády, nesmí ženy v zemi studovat vysoké školy, musí na veřejnosti nosit burky a pracovat odděleně od mužské části afghánské společnosti. Výčet zákazů a nařízení vydaných Tálibánem je dlouhý a zdá se, že mu není konec.
Jednou z nedávných novinek je příkaz, že ženské manekýny ve výlohách obchodů musí mít zakrytý obličej. A to je ta mírná verze. Původně totiž hnutí obchodům nařídilo obličeje z figur úplně odebrat. Kromě snahy potlačit tímto způsobem ženský aspekt zase o něco více měl počáteční příkaz i náboženský charakter. Přísný výklad islámského práva totiž zakazuje vyobrazení lidské podoby, protože by mohly být uctívány jako modly.
Ač západní politici i představitelé nevládních organizací několikrát vyzvali hnutí Tálibán k respektování základních lidských práv a svobod, obratu ve vládní politice se dosud afghánské ženy nedočkaly. Nyní se však objevila nová naděje. Podle vysokého představitele OSN jsou totiž někteří členové Tálibánu ochotni o právech žen diskutovat a vést o nich dialog tak, aby se ženská část společnosti mohla opět podílet na veřejném životě. Jedná se o významný krok vpřed, nicméně je pravděpodobné, že rozhovory s hnutím budou nějaký čas trvat. O to delší prodleva bude v následné reálné implementaci svobodnějších politik.
Zdroj: ČTK, NPR, BBC