Švédsko, které má nejnižší míru kouření v Evropské unii, je nyní blízko k tomu, aby se mohlo považovat za nekuřácké. K tomu potřebuje mít ve své populaci méně než 5 % každodenních kuřáků.
Stejně jako ve většině Evropy, je ve Švédsku kouření v barech a restauracích už nějakou dobu zakázáno, ale od roku 2019 byl zákaz rozšířen i na venkovní posezení v barech a restauracích a na veřejná místa, jako jsou dětská hřiště, autobusové zastávky a vlaková nádraží (stejně jako v ČR).
Podle statistického úřadu Eurostat bylo v roce 2019 pouze 6,4 % Švédů starších 15 let denními kuřáky, což je nejméně v EU a hluboko pod průměrem 18,5 % v celé unii 27 zemí. Údaje švédské agentury pro veřejné zdraví ukazují, že míra kouření od té doby stále klesá a v loňském roce dosáhla 5,6 %.
Švédové ale nepřestali kouřit a vyměnili jednu závislost za druhou. Většina obyvatel totiž prohodila cigarety za tzv. snus, což je forma bezdýmného tabáku, která se obvykle vkládá pod horní ret a při jejímž užívání není třeba plivat. Snus najdeš ve Švédsku opravdu všude a mezi mladými je také velmi oblíbený. Jeho formy jsou jak nikotinové tak beznikotinové, liší se ale i v příchutích a síle. Švédští výrobci šňupacího/žvýkacího tabáku již dlouho považují svůj výrobek za méně škodlivou alternativu kouření a připisují si zásluhy na snižujícím se počtu kuřáků v zemi.
Švédové ale nepovažují snus za tak škodlivý produkt, přestože je také silně navýkový. Proto si v roce 1995 při vstupu do EU vyjednali výjimku ze zákazu bezdýmného tabáku. Některé studie však spojují snus se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, cukrovky a předčasných porodů, pokud je užíván během těhotenství.
Přesto si ale Švédsko nejspíše již brzy připíše titul první nekuřácké země Evropy.
Zdroje: cbsnews.com, LAtimes