Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get fit: Začni!

Ahoj! Rozhodla jsem se, že začnu tvořit minisérii o tom, jak začít chodit do fitka, hýbat se, správně jíst a mnoho dalšího.

Blíží se začátek nového roku. Ten pro spoustu lidí znamená nové začátky, většinou co se týká životního stylu a pohybu. Sama žiju docela aktivním životem, proto jsem se rozhodla ti poradit, jak můžeš začít. Ve svém volném čase chodím hlavně do fitka nebo do bazénu, ale vím, že pro hodně lidí je fitness docela scary místo, hlavně ze začátku.

1. Let's get started

Jestli chceš být fit, více se hýbat, nabrat svalovku, zhubnout... hlavní je začít něco dělat! Najdi si důvod, který tě bude motivovat, udělej si čas a hlavně – vytvoř si rutinu. Já osobně se držím jednoho pravidla – pohyb aspoň 3krát do týdne.

2. Kde ?

Choď do fitka, které je ti příjemné a má dobrou atmosféru. Je důležité, abys tam chodil/a rád/a. Okey, jsi ve fitku, ale co teď? Rozhlédni se, podívej se, kde je jsou jaké stroje, kde se můžeš protáhnout, co můžeš zvedat. Začátky jsou těžké, to se ví. Než najdeš svoji rutinu, oblíbené cviky a stroje, bude to chtít čas.

Můj tip pro tebe: Domluv si trenéra – jednu dvě hodiny, představ mu své cíle. Ukáže ti co a jak.

3. Gym shy

Pro mnoho lidí je jít poprvé do fitka fakt stres! Upřímně se ale nemáš čeho bát. Pokud ti to pomůže, jdi s kámošem. Můžete začít spolu. Nebo choď s někým, kdo cvičí delší dobu a může ti pomoci.

Rozhodně se ale nenech odradit lidmi okolo. Občas někdo zírá – dělám to i já... Důvod je ten, že okoukávám cvik, co zrovna někdo dělá. Další věc, co ti můžu poradit, je, abys fitko navštěvoval/a ve stejné časy. Zvykneš si na ostatní, co budou cvičit v podobný čas a možná si "uděláš" i gym friends. Kámoše nebo známé najdeš v gymu rychleji, než si myslíš. Zároveň se neboj říct si o pomoc!

4. Mindset a odpočinek

Budou dny, kdy se ti fakt chtít nebude. To je v pohodě, nemusíš se přetahovat, ale neházej flintu do žita. Počítej s tím, že tě budou bolet svaly, záda, budeš unavenej, budou dny, kdy fitko budeš nenávidět... Já sama mám s tím místem love-hate relationship. Cvičení jsou endorfiny, takže jestli máš blbou náladu, JDI CVIČIT!

Další věc, velmi důležitá pro tvůj progres, je odpočinek. Svaly rostou, když odpočívají, proto nejezdi dva dny za sebou leg day, ramena a tak... Udělej si plán. Mezi sériema ve fitku si dopřej pauzu, klidně i pět minut, nemusíš se ztrhnout hned na začátku.

5. Jídelníček

Pokud chceš dosáhnout výsledků, důležitá věc je jídlo! Tím ale nemyslím hlídat si kalorie, upírat si sladké a brambůrky, co ti tolik chutnají. Najdi rovnováhu. Měl/a bys mít vyváženou stravu. Já sama mám problém mít správný příjem bílkovin, proto po cvičení piju protein a do toho se opravdu vyplatí investovat.

Reflex Instant Whey Pro 900 g

799,-

6. Inspirace

Najdi si lidi, trenéry nebo kámoše, co tě inspirují. Na Instragramu nebo TikToku najdeš různe workout rutiny, tipy a rady. Rozhodně doporučuji i stránky Aktinu, mají kvalitní články a hlavně skvělej sortiment doplňků a mňamek.

Summary:

1. Najdi si fitko, které se ti líbí a cítíš se v něm dobře.

2. Buď konzistentní, najdi si rutinu.

3. Motivace a správnej mindset jsou důležitý.

4. Don't be shy, jdi s kámošem, pokud chceš.

5. Neboj se říct si o pomoc!

6. Všechno není jenom o cvičení, jídlo je taky důležité.

7. Užívej si to, sleduj svůj progress!

Tohle všechno je jenom špička ledovce, v průběhu času bych se ráda věnovala těmto tématům do podrobna. Chci rozebrat stravu, cviky na různé části těla – ramena, záda, nohy, core a mnoho dalších věcí. Správné protažení, cardio. Co dělat, pokud chceš zhubnout, nebo naopak nabrat! Dej mi feedback, jestli bys měl/a zájem!