Úmrtí Věry Kunderové, statisíce naočkovaných dětí v Pásmu Gazy a výměna válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Ve Francii v sobotu ráno zemřela Věra Kunderová. O jejím úmrtí informovala Moravská zemská knihovna, která v Brně provozuje Knihovnu Milana Kundery a uchovává část jeho osobní bibliotéky a archivu. Tam se nyní přesune další část dokumentů a knih ze spisovatelovy pozůstalosti.
Věra Kunderová se narodila v roce 1935. Pracovala jako rozhlasová a televizní redaktorka. Poté, co s manželem odešli z Československa do Francie, starala se o jeho dílo, aby se mohl věnovat přednášení a psaní. Kundera zemřel loni v červenci v Paříži, bylo mu 94 let. Z Francie se do Československa nevrátil ani po pádu komunistického režimu a své pozdější dílo psal ve francouzštině.
První dávku očkování proti dětské obrně ve válkou zničeném Pásmu Gazy dostalo více než 560 tisíc dětí, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a ocenil úspěch první fáze očkování. Ta další má nastat asi za čtyři týdny, informuje agentura DPA.
Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce, obě strany propustily 103 lidí. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Interfax. Podle prohlášení Moskvy se domů vrátili ruští vojáci zajatí v západoruské Kurské oblasti, kam ukrajinská armáda překvapivě vpadla letos na začátku srpna. Výměnu zajatců - druhou během dvou dnů - později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Severoatlantická aliance toho mohla udělat více pro vyzbrojení Ukrajiny, aby tak zabránila ruské invazi v roce 2022. Uvedl to v rozhovoru s německým týdeníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Text: ČTK