Katastrofická situace v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, nominace Ženíška na ministerskou funkci a otázka palestinského členství v OSN. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Z města Rafáh, kterému hrozí rozsáhlá ofenziva izraelské armády, uprchlo již přibližně 110 tisíc lidí do oblastí, které považují za méně nebezpečné na úzkém palestinském území. S odkazem na prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN to uvedla agentura AFP.
Podle organizace rovněž hrozí, že se v nejbližších dnech v Pásmu Gazy zastaví poskytování humanitární pomoci kvůli klesajícím zásobám potravin a pohonných hmot. Důležité hraniční přechody podle OSN zůstávají zavřené, což povede k uzavření nemocnic a k většímu hladu.
Širší vedení TOP 09 v pátek navrhlo poslance Marka Ženíška do funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace. Koaliční vládu by mohl doplnit příští týden. Dosavadní předseda sněmovního zahraničního výboru nahradí Helenu Langšádlovou, která před dvěma týdny oznámila demisi kvůli nespokojenosti TOP 09 s prezentací výsledků její práce. Na uvolněný post vybrala strana původně ekonoma Pavla Tuleju. V pátek se ale bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě kandidatury vzdal kvůli pochybnostem o kvalitě svých publikovaných odborných článků.
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby návrh v tomto směru schválila. Minulý měsíc takový postup v Radě bezpečnosti vetovaly Spojené státy.
Čína je jedním z pilířů nového světového řádu a Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Budapešti. Oba politici dali také najevo, že jejich země prohloubí spolupráci. Podle Sia se vydají na "zlatou cestu" v bilaterálních vztazích.
Zdroj: ČTK