Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Izrael pokračuje v operaci na východě Rafáhu, v ohrožení jsou statisíce dětí

Statisíce ohrožených dětí kvůli izraelské operaci v Rafáhu, dominance antisystémových hnutí na české extremistické scéně a odložení hlavního líčení s Trumpem v kauze tajných dokumentů. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: čtvrtek, 9. května
Svátek: Ctibor

Izrael pokračuje v operaci na východě Rafáhu, v ohrožení jsou statisíce dětí

Izraelská armáda pokračuje v operaci na východě Rafáhu, který leží na jihu Pásma Gazy, kde se nachází na 1,4 milionu Palestinců a Palestinek. Z velké části se jedná o civilisty, kteří do oblasti utekli před boji v jiných částech pásma, a kteří nyní prchají i z Rafáhu. Podle UNICEF hrozí katastrofa přibližně 600 tisícům dětí, jelikož izraelské síly už zesílily bombardování oblasti a může dojít i k zahájení plné ofenzivy.

Izraelští vojáci obsadili v posledních dnech také přechod, jímž se do oblasti dostává humanitární pomoc. V pondělí vyzvala izraelská armáda uprchlíky, aby začali směřovat do „rozšířené humanitární zóny“ na severu, kde podle ní najdou polní nemocnice, stany a základní zásoby. Oblast se ale skládá ze čtvrtí, které jsou již přelidněné a ve kterých chybí základní služby. Zároveň jsou terčem intenzivního bombardování a v některých částech se nachází jen trosky po nedávných bojích.

Od rozšíření bojových operací do Rafáhu s cílem zlikvidovat poslední jednotky bojovníků teroristického Hamásu Izrael už měsíce odrazují jeho zahraniční spojenci. Kvůli vážnosti tamní humanitární situace svůj nesouhlas vyjádřili například představitelé Francie, Německa, Belgie, Austrálie i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. V západních zemích současně přibývá studentských protestů na podporu palestinských civilistů.

Taky se stalo:

Na extremistické scéně nadále dominuje tzv. antisystémové hnutí

Na extremistické scéně v Česku i nadále dominuje takzvané antisystémové hnutí, jehož představitelé nevěří demokratickému systému, často vyjadřují obdiv k režimu v Rusku a nerespektují stát a jeho instituce. Zcela zastínilo tradiční extremistické a xenofobně populistické subjekty. Vyplývá to ze zprávy Ministerstva vnitra o extremismu za rok 2023, kterou schválila vláda.

USA kvůli vývoji v Rafáhu pozastavily dodávku bomb Izraeli, potvrdil ministr

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu Pásma Gazy nyní přehodnocují bezprostřední vojenskou podporu židovského státu. Uvedl to ve středu americký ministr obrany Lloyd Austin, čímž potvrdil zprávy amerických médií z uplynulých dní.

Soudkyně odložila na neurčito hlavní líčení s Trumpem v kauze tajných dokumentů

Soudkyně dohlížející na proces s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem v kauze kolem nakládání s tajnými dokumenty potvrdila, že hlavní líčení nezačne 20. května, jak loni avizovala. Žádný nový termín nenaplánovala, informují americká média.

Zdroj: ČTK, BBC, Reuters