Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: USA označí Wagnerovu skupinu za zločineckou organizaci

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 22. ledna

Name day: Slavomír

History: 22. ledna 1905 proběhla v ruském Petrohradu krvavá neděle, při níž bylo ze 140 000 protestujících dělníků více než 1000 zastřeleno vojáky carské armády.

Situace na Ukrajině

  • Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla britská vojenská rozvědka. Ruská vojska, která před bezmála 11 měsíci do sousední země vstoupila, podle ní ale mohou postoupit u města Bachmut ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Boje na Ukrajině se v posledních dnech soustředí do tří sektorů – kolem Bachmutu, na jihu v Záporožské oblasti a na severovýchodě u města Kreminna v Luhanské oblasti.

Policie prověřuje Babišovo oznámení o dopisu s ostrým nábojem pro jeho manželku

Policie prověřuje oznámení prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Novinářům Babiš řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová ČTK řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji včera. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec. Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Na otázky novinářů odmítl odpovídat. Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel odsuzuje projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině. Kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče.

USA označí Wagnerovu skupinu za zločineckou organizaci

Americké ministerstvo financí označí ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalí na ni další sankce. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho, podle něhož se ruský diktátor Vladimir Putin na tuto soukromou skupinu spoléhá stále víc. Na Ukrajině je podle Kirbyho nyní nasazeno asi 50 000 wagnerovců.

Wagnerovu skupinu založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ochránci lidských práv ji viní z válečných zločinů v Sýrii a na východní Ukrajině, kde žoldnéřské jednotky působí od roku 2014. Skupina se od loňského února rovněž účastní bojů v rámci ruské války na Ukrajině.

Při protestech v Peru bylo zraněno přes 50 lidí, policie použila slzný plyn

Při protivládních protestech v Peru se demonstranti v pátek večer po celé zemi opět dostali do ostrých střetů s policií. Při potyčkách bylo zraněno více než 50 lidí, někteří z nich vážně, uvedla agentura Reuters. V hlavním městě Limě použili policisté proti demonstrantům slzný plyn, odpůrci vlády házeli kamení, ukázaly záběry v místní televizi.

Protesty otřásají touto jihoamerickou zemí od prosince, kdy byl sesazen prezident Pedro Castillo. Ten chtěl rozpustit parlament a ustanovit vládu bez kontroly zákonodárců. Castillo byl krátce po zbavení funkce zatčen a nyní je ve vazbě, čelí obžalobě ze vzpoury a spiknutí. Demonstranti požadují odstoupení prozatímní prezidentky Diny Boluarte, rozpuštění Kongresu a propuštění vězněného bývalého prezidenta.

Peruánského prezidenta nahradila po impeachmentu ve funkci Dina Boluarte, je tak první ženou v čele země

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day