Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: neděle, 22. ledna
Name day: Slavomír
History: 22. ledna 1905 proběhla v ruském Petrohradu krvavá neděle, při níž bylo ze 140 000 protestujících dělníků více než 1000 zastřeleno vojáky carské armády.
Policie prověřuje oznámení prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Novinářům Babiš řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová ČTK řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji včera. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec. Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Na otázky novinářů odmítl odpovídat. Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel odsuzuje projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině. Kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče.
Americké ministerstvo financí označí ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalí na ni další sankce. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho, podle něhož se ruský diktátor Vladimir Putin na tuto soukromou skupinu spoléhá stále víc. Na Ukrajině je podle Kirbyho nyní nasazeno asi 50 000 wagnerovců.
Wagnerovu skupinu založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ochránci lidských práv ji viní z válečných zločinů v Sýrii a na východní Ukrajině, kde žoldnéřské jednotky působí od roku 2014. Skupina se od loňského února rovněž účastní bojů v rámci ruské války na Ukrajině.
Při protivládních protestech v Peru se demonstranti v pátek večer po celé zemi opět dostali do ostrých střetů s policií. Při potyčkách bylo zraněno více než 50 lidí, někteří z nich vážně, uvedla agentura Reuters. V hlavním městě Limě použili policisté proti demonstrantům slzný plyn, odpůrci vlády házeli kamení, ukázaly záběry v místní televizi.
Protesty otřásají touto jihoamerickou zemí od prosince, kdy byl sesazen prezident Pedro Castillo. Ten chtěl rozpustit parlament a ustanovit vládu bez kontroly zákonodárců. Castillo byl krátce po zbavení funkce zatčen a nyní je ve vazbě, čelí obžalobě ze vzpoury a spiknutí. Demonstranti požadují odstoupení prozatímní prezidentky Diny Boluarte, rozpuštění Kongresu a propuštění vězněného bývalého prezidenta.
Zdroj: ČTK