Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Peruánského prezidenta nahradila po impeachmentu ve funkci Dina Boluarte, je tak první ženou v čele země

Nyní už bývalý prezident jihoamerické země Pedro Castillo oznámil záměr rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby, zákonodárný sbor ho proto z funkce odvolal a na jeho místo dosadil dosavadní peruánskou viceprezidentku Dinu Boluarte.

V čele Peru stanula ve středu poprvé v historii žena. Dosavadní viceprezidentka jihoamerické země Dina Boluarte byla dosazena na prezidentský post jen pár hodin poté, co místní parlament zbavil funkce prezidenta Pedra Castilla. Ten se totiž pokusil zmíněný zákonodárný sbor rozpustit, vyhlásit předčasné volby a následně ho nahradit výjimečnou, mimořádnou vládou. Poslanci odůvodnili zbavení prezidenta funkce jeho morální nezpůsobilostí, Castilla jen chvíli poté zadržely bezpečnostní složky, načež byl obviněn ze vzpoury.

Zatýkaný exprezident Castillo. Zdroj: Profimedia

Peruánská prokuratura už dříve podala na prezidenta několik stížností, mimo jiné kvůli údajnému zneužívání pravomocí, například když chtěl provést zásadní změny v justici nebo policii. Řada poslanců už tehdy označila Castillovo počínání za pokus o státní převrat, byla mezi nimi i Dina Boluarte, šedesátiletá bývalá právnička a viceprezidentka Peru, která se nyní dočasně postaví do čela země.

Dina Boluarte. Zdroj: Profimedia

Boluarte vystudovala práva v hlavním městě Limě a následně pracovala 17 let na úřadu pro veřejné záznamy. Její politická kariéra je poměrně krátká, poprvé totiž na veřejnou funkci kandidovala před čtyřmi lety, kdy se chtěla stát starostkou jednoho z obvodů v Limě. V roce 2020 neúspěšně kandidovala za levicovou stranu Svobodné Peru do parlamentu, rok poté se stala Castillovou viceprezidentskou kandidátkou.

Kromě vykonávání funkce viceprezidentky byla Dina Boluarte jmenována také ministryní pro rozvoj a sociální začlenění, čehož se vzdala před dvěma týdny, když narůstal názorový rozchod mezi ní a tehdejším prezidentem Castillem. Postu viceprezidentky se pak vzdala jen chvíli po Castillově oznámení, že rozpouští zákonodárný sbor.

Boluarte prohlásila, že ve funkci prezidentky Peru zůstane až do července 2026, kdy má Castillovo prezidentství formálně skončit. Po složení přísahy navíc obratem vyzvala k politickému příměří, jehož cílem má být překonání krize, kterou země momentálně prochází.

Zdroj: ČTK, BBC, Reuters