Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Tálibán zatýká ženy protestující proti zákazu univerzitního studia

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 23. prosince

Name day: Vlasta

History: 23. prosince 2011 se v Praze konal pohřeb Václava Havla.

Situace na Ukrajině

  • Rusko na Ukrajině přišlo o více než 100 000 vojáků, tvrdí ukrajinské velení.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států zpět do vlasti setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou. 

V Náhorním Karabachu chybí potraviny, ruští vojáci neplní povinnosti, varoval Pašinjan

V Náhorním Karabachu, ovládaném od rozpadu Sovětského svazu arménskými separatisty, se začíná projevovat nedostatek potravin, varoval arménský premiér Nikol Pašinjan. Důvodem podle něj je, že Ázerbájdžán zablokoval Lačinský koridor, jediné pozemní spojení mezi horskou enklávou a Arménií. Pašinjan si také postěžoval, že ruské mírové jednotky v oblasti neplní svou roli.

„Humanitární situace je v Náhorním Karabachu krajně napjatá v důsledku nezákonného zablokování Lačinského koridoru Ázerbájdžánem. Blokáda rozdělila stovky rodin. V Náhorním Karabachu chybí různé základní zboží včetně potravin,“ řekl Pašinjan na včerejším zasedání vlády.

SPOTLIGHT: Situace na Náhorním Karabachu se znovu vyostřila, je hlášeno nové násilí

by @eevelka

Tálibán zatýká ženy protestující proti zákazu univerzitního studia

Tálibán zatkl už pět žen, které se v afghánském hlavním městě Kábulu účastnily protestu proti zákazu studia žen na univerzitách. Zatčeny byly také tři novinářky, k protestům došlo také v provincii Tachár.

Dívky už byly vyloučeny z většiny středních škol, jedná se o poslední opatření omezující vzdělávání žen od loňského návratu Tálibánu k moci. Nový zákaz byl s okamžitou platností zaveden ministrem pro vysoké školství v úterý a veřejným i soukromým univerzitám bylo nařízeno, aby ženám zakázaly vstup.

Tálibán zakázal afghánským ženám vstup do parků a posiloven

by @eevelka

Zelenskyj se po cestě zpět ze Spojených států setkal v Polsku s Dudou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států zpět do vlasti setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Oznámil to Zelenskyj na sociální síti telegram, kde rovněž zveřejnil video ze schůzky. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře se setkali v polském městě Rzeszów. Ukrajinský prezident ve středu navštívil Washington, kde jednal s prezidentem Joem Bidenem a vystoupil v Kongresu.

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day