Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Situace na Náhorním Karabachu se znovu vyostřila, je hlášeno nové násilí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 5. srpna

Name day: Kristián

History: 5. srpna 1962 zatkla jihoafrická policie Nelsona Mandelu, který zůstal uvězněn 28 let.

Situace na Ukrajině

  • Osm lidí zemřelo a čtyři utrpěli zranění při ruském ostřelování města Toreck v Doněcké oblasti. Pravděpodobně dělostřelecký granát tam dnes zasáhl skupinu lidí čekajících na zastávce veřejné dopravy, uvedl gubernátor Pavlo Kyrylenko. 

Situace na Náhorním Karabachu se znovu vyostřila, je hlášeno nové násilí

Situace na Náhorním Karabachu se znovu vyostřuje. Ázerbájdžán dnes podle agentury AFP oznámil, že ovládl několik pozic a zničil arménské cíle v této horské enklávě, o níž země naposledy svedla s Arménií válku v roce 2020. Obě strany už dříve oznámily, že při střetech v oblasti zahynuli nejméně dva arménští bojovníci a jeden ázerbájdžánský voják, což vyvolalo obavy z nové války.

Náhorní Karabach ovládli na přelomu 80. a 90. let arménští separatisté. Boje si tehdy vyžádaly na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. 

Čína vypálila podle Tchaj-wanu několik balistických raket do vod okolo ostrova

Čína podle Tchaj-wanu odpálila balistické rakety poblíž souostroví Ma-cu, které patří pod správu Tchaj-peje, ale leží nedaleko čínských břehů. Několik balistických raket Tung-feng (Dongfeng) mířilo do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Úřad sdělil, že v reakci na odpálení raket aktivoval obranné systémy.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí přirovnalo čínské odpalování raket v blízkosti Tchaj-wanu k chování Severní Koreje. Zároveň Peking vyzvalo, aby se ovládal. 

Ruský soud poslal americkou basketbalistku Grinerovou na devět let do vězení

Ruský soud poslal americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za pašování drog na devět let do vězení. Prokuratura požadovala ještě o půl roku delší trest. Případ jednatřicetileté hráčky řešili i vrcholní představitelé obou zemí; americký prezident Joe Biden ihned po vynesení rozsudku Rusko vyzval, aby vítězku olympiády i Evropské ligy s týmem Jekatěrinburgu propustilo.

Grinerovou zadrželi v únoru na moskevském letišti Šeremetěvo poté, co u ní byly objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Basketbalistka se hájila tvrzením, že je zabalila nedopatřením.

Tweet of the day