Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Srbská armáda uvedla své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 28.prosince

Name day: Žaneta

History: 28. prosince 1989 byl novým předsedou Federálního shromáždění zvolen Alexander Dubček.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajina by chtěla uspořádat do konce února příštího roku mírový summit, nejlépe na půdě OSN. 

Srbská armáda uvedla své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti

Srbská armáda uvedla v pondělí večer na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti. Reagovala tím na napětí v sousedním Kosovu. Informovala o tom agentura AFP. Protestující kosovští Srbové v pohraničním kosovském městě Mitrovica postavili nové barikády, uvedla agentura Reuters.

„Srbský prezident nařídil srbské armádě, aby byla v nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly,“ sdělil v prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević. „Není důvod k panice, ale důvod ke znepokojení ano,“ citovala ho agentura Reuters. Náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović uvedl, že jej prezident Vučić vyslal ke hranicím s Kosovem.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

by inf

Čína nebude od 8. ledna požadovat po návštěvnících karanténu

Čína přestane od 8. ledna vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. S odvoláním na čínské zdravotní úřady o tom informovala agentura Reuters, která to označuje za velký krok ke zmírnění omezení na hranicích, které byly od roku 2020 pro cizince z velké části uzavřeny.

Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji, připomíná agentura DPA. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní. Změny počítají také s tím, že Peking „spořádaným způsobem“ obnoví možnost cestovat do zahraničí pro své občany.

V Číně může po opuštění politiky nulové tolerance zemřít na covid až milion lidí, ukazuje studie

by @eevelka

Prezidentští adepti se od středy představí v rozhlase, od čtvrtka v televizi

Žhavá část kampaně k prezidentským volbám odstartuje tuto středu. Kandidáti ve středu večer poprvé dostanou prostor pro oslovení občanů ve vysílání Českého rozhlasu, o den později zahájí vysílání jejich příspěvků Česká televize. V každém z těchto veřejnoprávních médií budou mít ze zákona dohromady pět hodin vysílacího času před prvním kolem prezidentské volby, které bude 13. a 14. ledna 2023.

Vysílání spotů 9 kandidátů, kteří byli k volbám připuštěni na základě rozhodnutí ministerstva vnitra nebo Nejvyššího správního soudu, skončí v případě televize 9. ledna, v případě rozhlasu o den později.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day