Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V Číně může po opuštění politiky nulové tolerance zemřít na covid až milion lidí, ukazuje studie

Co byla politika nulové tolerance, jak nyní přistupuje Čína ke koronaviru a jaké důsledky může mít vládní počínání?

Čína po rozsáhlých protestech proti koronavirovým opatřením, které zemi zachvátily koncem listopadu, přistoupila k výraznému uvolňování omezení, jež byla zavedena v rámci politiky nulové tolerance. Změna dosavadní vládní rétoriky však vycházela čistě z obav z demonstrujících občanů, počet případů covidu-19 v zemi totiž neklesá, ba naopak, Čína denně zaznamenává jejich rekordní přírůstky. Nemocnice a další zdravotnická zařízení jsou navíc pod silným náporem těch, kteří se doma testovali pozitivně a nyní vyhledávají lékařskou pomoc.

Podle odborníků však země není na tak drastickou změnu koronavirové politiky řádně připravena. Nedaří se jí zvýšit kapacitu urgentní a intenzivní péče v nemocnicích, vytvořit dostatečné zásoby antivirotik ani navýšit proočkovanost starších osob. Podle vládních dat dostalo posilovací dávku vakcíny 57,9 procenta dospělých, přičemž u lidí starších 80 let je to pouze 42,3 procenta. Řada Číňanů se očkování bojí a vláda spoléhá výhradně na vakcíny domácí výroby, západní vakcíny jsou v zemi nedostupné. Podle studie, kterou představili tři profesoři z Hongkongské univerzity, by tak mohlo mít celostátní uvolnění koronavirových opatření za následek až 684 úmrtí na milion obyvatel. Vzhledem k tomu, že v Číně žije 1,4 miliardy lidí, znamenalo by to celkem 964 400 úmrtí.

Hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou v sobotu prohlásil, že Čína nyní zažívá první ze tří vln epidemie covidu očekávaných tuto zimu. Vládní statistiky přitom vykazují velmi málo zaznamenaných případů i úmrtí. Oficiálně Čína zaznamenala od začátku pandemie 5237 úmrtí spojených s covidem, což je ve srovnání s jinými světovými zeměmi velmi nízké číslo. Světová zdravotnická organizace (WHO) naproti tomu uvádí, že od ledna 2020 bylo v Číně potvrzeno až 311 113 úmrtí na koronavirus.

Současný pokles hlášených případů lze ale vysvětlit významnými změnami ve způsobu provádění testování na covid-19. Čína totiž hromadné testování zastavila a pozitivní případy zaznamenává pouze v nemocnicích a na klinikách. Asymptomatické případy a pozitivní výsledky z domácích testovacích sad se do údajů nezaznamenávají, přitom ale tvoří největší podíl nových přírůstků.

V současné chvíli Čína zrušila omezení cestování mezi provinciemi, ukončila provoz vládní aplikace pro trasování a namísto uzavírání celých měst dochází k izolaci jen jednotlivých budov či pater. Očekává se však, že počet infekcí se výrazně zvýší kolem 22. ledna, kdy se bude v zemi slavit lunární Nový rok.

Zdroje: ČTK, BBC, TIME, CNN