Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rusko a Ukrajina stanou před soudem v Haagu ve sporu o genocidu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 18. září

Name day: Kryštof

History: 18. září 1931 dal Mukdenský incident Japonsku záminku k invazi a obsadit Mandžusko.

Situace na Ukrajině

  • Do ukrajinských černomořských přístavů dopluly pro obilí dvě nákladní lodě, napsal server Interfax-Ukrajina. Jsou to první plavidla, která do přístavů v Oděské oblasti vplula od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž při tom využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. 
  • Ruská protivzdušná obrana v noci na včerejšek sestřelila ukrajinské drony u anektovaného poloostrova Krym, uvedlo ruské ministerstvo obrany. 

Erdogan prohlásil, že cesty Turecka a EU by se mohly rozejít

Turecko by se mohlo vydat jinou cestou než Evropská unie, která se snaží o oslabení svých vztahů s Ankarou, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle agentury AP tím naznačil, že jeho země by mohla přestat usilovat o vstup do EU. Erdoganovo vyjádření nicméně přichází nedlouho poté, co turecký ministr zahraničí Hakan Fidan tento měsíc uvedl, že Turecko stále o členství stojí, a vyzval unijní blok k výraznějším krokům, které by tomu napomohly.

Turecko povede i nadále Erdogan, občané vsadili na jistotu

@eevelka

Rusko a Ukrajina stanou před soudem v Haagu ve sporu o genocidu

Rusko a Ukrajina od pondělí stanou před Mezinárodním soudním dvorem (ICJ) kvůli případu, který se točí kolem tvrzení Moskvy, že její vojenská invaze na Ukrajinu měla zabránit genocidě tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Kyjev kvůli tomu k nejvyššímu soudu OSN pro spory mezi státy podal žalobu – Rusko podle něj svou argumentací zneužívá mezinárodní právo.

Válečné zločiny, zločiny proti lidskosti i genocida. Jak Rusko na Ukrajině vážně porušuje mezinárodní právo

@eevelka

Pavel stvrdil úpravy přesčasů lékařů a prací na dohody nebo z domova

Zákoník práce zavede spornou možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Přesnější vymezení, a tím předvídatelnost, získají práce na dohody. Zaměstnavatelé navíc budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku.

Změny přinese novela zákoníku, kterou včera podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Některé úpravy by měly být účinné od října, což kritizovala Hospodářská komora, další od ledna. Předloha dále nastavuje pravidla pro elektronickou komunikaci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Zdroje: ČTK

Tweet of the day