Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rusko ani Bělorusko nebudou na hokejovém MS v Česku, IIHF prodloužila zákaz startu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 23. března

Name day: Ivona

History: 23. března 1919 sjednotil Benito Mussolini dosud nejednotné protisocialisticky zaměřené bojové skupiny do jedné organizace pod vedením Roberta Farinacciho a založil Fasci di combattimento, fašistické hnutí v Itálii.

Situace na Ukrajině

  • K jadernému střetu Ruska a Západu zbývá stále méně kroků, řekl ruský ministr obrany v reakci na zprávu o dodávkách munice s ochuzeným uranem Ukrajině.
  • Tři lidé včera zemřeli při nočním útoku ruských bezpilotních letounů, uvedli podle Reuters představitelé Kyjevské oblasti.

Zelenskyj navštívil vojáky bojující u Bachmutu a ocenil jejich hrdinství

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky na přední linii poblíž ukrajinského Bachmutu, který Ukrajina už měsíce brání proti intenzivním ruským útokům. Zelenskyj o tom informoval v příspěvku na sociálních sítích, v němž zároveň ocenil hrdinství ukrajinských bojovníků.

Dobytí ukrajinského Bachmutu ruskými vojsky bude klíčové pro další vývoj války

@eevelka

Švédský parlament schválil zákon, který umožňuje členství země v NATO

Švédský parlament schválil zákon umožňující členství země v Severoatlantické alianci. Informovala o tom agentura Reuters. Pro vstup do NATO se severská země, která byla tradičně neutrální, rozhodla po ruské invazi na Ukrajinu v loňském roce. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance; zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Podobný zákon jako Švédsko přijali finští poslanci začátkem března.

Britská Dolní sněmovna schválila klíčovou část dohody Londýna s EU

Britská Dolní sněmovna podle očekávání schválila klíčovou část dohody o novém pobrexitovém uspořádání pro Severní Irsko, na němž se Londýn dohodl s Evropskou unií na konci února. Poslanci hlasovali poměrem 515 ku 29 hlasům pro takzvanou Stormontskou brzdu (Stormont brake), informovala agentura Reuters. Cílem mechanismu je Severnímu Irsku umožnit získat větší kontrolu a zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to v regionálním parlamentu požádá třetina zákonodárců.

Volný přesun léků i chlazeného masa. Tři roky po brexitu dosáhla Velká Británie s Evropskou unií nové dohody ohledně severoirského protokolu

@eevelka

Rusko ani Bělorusko nebudou na hokejovém MS v Česku, IIHF prodloužila zákaz startu

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) prodloužila zákaz startů reprezentačních týmů i klubových zástupců Ruska a Běloruska na svých akcích i pro nadcházející sezonu 2023/24. Obě země tak budou příští rok v květnu chybět i na mistrovství světa, které se bude konat v Praze a v Ostravě. IIHF o rozhodnutí informovala na svém oficiálním webu.

Mezinárodní federace vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží loni v únoru, po začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Hlavním důvodem byla obava o bezpečnost všech účastníků. Rusko také přišlo o pořadatelství juniorského šampionátu, který se měl konat na přelomu ruku v Novosibirsku a Omsku.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day