Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Financial Times

Dobytí ukrajinského Bachmutu ruskými vojsky bude klíčové pro další vývoj války

Tvrdé boje o Bachmut pokračují několikátým týdnem a při obraně města už zahynuly tisíce ukrajinských i ruských vojáků.

Ukrajinský voják v Bachmutu. Zdroj: Profimedia

Ruská válka na Ukrajině trvá už 384 dní. Původně třídenní speciální vojenská operace, jak válku diktátor Vladimir Putin nazývá, se k jeho překvapení nadále protahuje a Ukrajinci nepřestávají bránit sebe ani svou vlast. Po osvobození stovek měst, včetně dlouho a tvrdě okupovaného Chersonu, se Ukrajinou jednou za čas prožene vlna úlevy, všichni ale ví, že boje budou ještě dlouhé a těžké.

Ruskem okupované části Ukrajiny. Zdroj: ISW

Jeden z těch bojů se už několik týdnů svádí o východoukrajinské město Bachmut, ke kterému obrací svůj zrak celý západní svět. Bachmut se nachází u administrativních hranic Doněcké oblasti, kam Rusové nyní soustřeďují všechny své síly a neustále zvyšují intenzitu útočných operací ve směru na Lyman, Maryinku a právě Bachmut. I přesto, že podle ukrajinského vojenského štábu ztrácejí Rusové na frontové linii až 600 nebo 700 vojáků denně, zůstává situace u Bachmutu velmi složitá. Na mapě níže je vidět, že ruská vojska jsou velmi blízko obklíčení města, což předvídají i odborníci. Podle některých by k padnutí Bachmutu do rukou Rusů mohlo dojít už v příštích několika dnech.

Bachmut. Zdroj: ISW

Situaci u Bachmutu zásadně komplikuje fakt, že se na tamních ruských útocích významně podílí ruská žoldnéřská Wagnerova skupina, která je nejvycvičenější a nejvíce bojeschopnou částí ruské armády. Wagnerovy útočné jednotky postupují na Bachmut z několika směrů, snaží se prolomit obranu ukrajinských jednotek a následně postoupit do centrální části města. Momentálně ovládají už většinu východní části Bachmutu.

Význam udržení Bachmutu ukrajinskou armádou nadále roste, což uvádí i samotný velitel pozemních sil generálplukovník Oleksandr Syrskyi. Podle něj umožňuje každý den obrany Bachmutu ukrajinským jednotkám získat čas na přípravu záloh i na přípravu budoucích útočných operací. Zároveň v bojích o město ztrácí ruská vojska nejen ty nejvycvičenější jednotky Wagnerovců, ale i útočný potenciál a schopnosti v jiných oblastech.

To, že je Bachmut klíčovým městem pro další vývoj války na Ukrajině, potvrzují i výroky šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Podle toho budou mít ruská vojska po dobytí Bachmutu volné ruce zahájit rozsáhlou ofenzivu s využitím armádních i výsadkových jednotek s vojenskou technikou. Pokud město padne do rukou Rusů, otevře se jim zároveň další důležitá cesta směrem na Slavjansk.

Tvrdé boje o Bachmut pokračují několikátým týdnem a při obraně města už zahynuly tisíce ukrajinských i ruských vojáků. I přesto, že ukrajinské síly nadále odráží ruské útoky a způsobují nepříteli značné ztráty nejen na personálu, ale i na vojenské technice, útoky ze strany ruské armády v čele s Wagnerovci nadále zintenzivňují, a tak se blíží k dokončení obklíčení města. Další dny boje o Bachmut a případné dobytí či udržení města budou proto pro budoucí vývoj války na Ukrajině klíčové.

Zdroj: Telegram @militarymediacenter, Institute for the Study of War