Po čtyřech měsících vyjednávání se zástupci obou stran dohodli na změně obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla v posledních dvou letech zdrojem napětí.
Velká Británie zaznamenala v pondělí jedno z mála vítězství souvisejících s brexitem. Premiér Spojeného království Rishi Sunak totiž s předsedkyní Evropské komise, která je exekutivním křídlem EU, Ursulou von der Leyen, dosáhli po čtyřech dlouhých měsících vyjednávání dohody ohledně severoirského protokolu, která se týká změny obchodních pravidel v Severním Irsku. Právě ta byla v posledních dvou letech zdrojem napětí poté, co Velká Británie z Evropské unie v roce 2020 vystoupila.
Severní Irsko totiž sousedí jako jediná součást Spojeného království se zemí, která v Evropské unii je – s Irskem. A právě hranice mezi těmito dvěma zeměmi byla po brexitu ponechána bez celních a dalších kontrol a namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.
Dohoda, označovaná jako Windsorský rámec, dává mimo jiné britské vládě jakousi nouzovou brzdu pro všechny nové zákony Evropské unie platňované v Severním Irsku, a to v případě, že s nimi politici v provincii nebudou souhlasit. Šéfka Evropské komise Von der Leyen nicméně zdůraznila, že se jedná o nouzový mechanismus a že konečné slovo v jakýchkoliv otázkách jednotného trhu bude mít vždy Evropský soudní dvůr.
Nová dohoda je úspěchem především v praktické stránce věci, ruší totiž veškerá obchodní omezení mezi Severním Irskem a Velkou Británií a nově navíc umožní například přesun léků, chlazeného masa a domácích zvířat přes Irské moře. Podle dohody by měly být stejné produkty jednoduše dostupné v Severním Irsku ve stejnou chvíli jako ve Velké Británii. Klíčové je také odstranění hranice v Irském moři pro spotřební zboží prodávané v supermarketech, konzumované v jídelnách nebo například nakupované online s kontrolami a clem.
Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že nová dohoda ohledně severoirského protokolu chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska. A ač se pro Sunaka jedná o důležitý úspěch, novou dohodu bude muset ještě prosadit nejen své vlastní Konzervativní straně, ale i partnerům v samotném Severním Irsku. Tam pak především nejsilnější unionistické straně DUP, která je v celém procesu klíčovým hráčem. Podle jejího lídra, Sira Jeffreyho Donaldsona, si strana celou dohodu nejdříve důkladně prostuduje a následně předloží kolektivní stanovisko, zda ji podporuje, či nikoliv.
Zdroje: ČTK, The Guardian, BBC, The New York Times