Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Reforma polské justice porušuje právo EU, rozhodl unijní soud

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 6. června

Name day: Norbert

History: 6. června 1944 začalo vylodění v Normandii.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinci zaznamenávají úspěchy v oblasti Bachmutu na východě Ukrajiny a obsazují tam vyvýšená místa, tvrdí náměstkyně ukrajinského ministra obrany.
  • Polské ministerstvo zemědělství dostalo od Evropské komise návrh týkající se prodloužení zákazu dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Bulharska. 

Reforma polské justice porušuje právo EU, rozhodl unijní soud

Polská justiční reforma zavádějící systém kázeňských postihů soudců porušuje právo Evropské unie. K takovému závěru včera dospěl Soudní dvůr EU, který vyhověl žalobě Evropské komise v několikaletém sporu s polskou konzervativní vládou o politické ovlivňování polských soudů. Kárné kolegium polského nejvyššího soudu, které mělo pravomoc rozhodovat o odvolání soudců, nebylo podle nejvyššího orgánu unijní justice nestranné a nezávislé. Verdiktem končí pro Varšavu povinnost platit do unijní pokladny každý den pokutu ve výši půl milionu eur (11,8 milionu korun). Pokud se však rozsudku nepodřídí, může soud Polsku udělit další finanční sankci.

EK chce, aby internetové platformy označovaly obsah vytvořený AI

Evropská komise chce, aby velké internetové platformy pomáhaly uživatelům rozeznat obsah vytvořený umělou inteligencí (AI) a označovaly jej. Google, Microsoft a další by tímto způsobem měly bránit šíření dezinformací, které AI produkuje na velmi vysoké úrovni. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová před jednáním se zástupci desítek internetových firem. Požadavek má být součástí dobrovolného kodexu, k němuž se hlásí čtyři desítky společností. Podle Jourové je však možné, že věc se stane také součástí závazného unijního aktu o umělé inteligenci, jehož konečnou podobu nyní dojednávají členské země bloku a Evropský parlament.

Umělá inteligence dokáže předpovědět riziko úmrtí na infarkt nebo mrtvici na základě jediného rentgenového snímku

@eevelka

Experti na závislosti doporučují v balíčku upravit daň u tabáku, vína i hazardu

Experti na problematiku závislostí doporučují vládě upravit daně u tabáku, alkoholu a hazardu v navrhovaném konsolidačním balíčku. Poukazují na to, že kabinet nezohlednil při zdanění rizikovost, jak slibuje ve svém programovém prohlášení. Odborníci radí zavést daň na tiché víno a víc danit klasické cigarety než jiné tabákové výrobky a sázky či on-line hry více než loterie. Ve svém stanovisku k vládnímu balíčku to uvedl Think tank racionální politiky závislostí (TTRPZ).

Alkohol přestává být pro Gen Z cool, teď vedou psychedelika

@yanhoechka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day